Abonnementsartikel

670.000 dyr skal i løbet af knap to en halv måned vaccineres mod bluetongue. Den opgave er så omfattende, at det er helt umuligt at finde dyrlæger nok til at klare den.

Det kræver mindst 100 mand ekstra på fuld tid i to en halv måned, at gennemføre vaccinationerne. Derfor har Viking Danmark sagt ja til at gå ind i opgaven, skriver Kvægnyt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Vi har i forvejen mange inseminører, der kører rundt i området, som vil kunne være med til at løse opgaven. Samtidig mener vi, at vaccinationskampagnen er så vigtig, og stor en opgave at få løst på bedst muligt vis, at vi gerne vil yde vores bidrag, lyder et fra direktør Niels Kristian Fruergaard, Viking Danmark.

I juli måned afholder Dansk Kvæg sammen med Fødevarestyrelsen et kursus, så alt mandskab bliver klædt optimalt på til opgaven.