Foreningen af jægere anbefaler politikerne i Folketinget at implementere reguleringstilladelser eller lave decideret jagttid til at skyde problemulvene.

Jægerne kræver handling nu, inden der kommer angreb på mennesker.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Helt konkret foreslår jægerne at der må skydes ulve inden for 300 meter til nærmeste bebyggelse - og skulle der være et sted, hvor der er gentagne problemer med ulve-besøg, så skal der kunne gives reguleringstilladelser, lyder anbefalingen fra jægerne.

Jægernes reaktion kommer ovenpå den seneste episode, hvor borgere i Oksbøl mødte en kobbel ulve på 6-7 dyr midt inde i et villakvarter.

Ulvebestanden i det midtjyske har aldrig været så stor som nu. I følge jægerne er det ikke unormalt at se ulveflokke på 4-7 dyr samlet.

Myndigheder holder øje med ulve efter bytur i Oksbøl
Se også:

Myndigheder holder øje med ulve efter bytur i Oksbøl

Ulve i villakvarter

- Danmark er arealmæssigt for lille et land til den bestandstilvækst af ulve, der sker i disse år. Ulve kommer nu så tæt på bynær bebyggelse, at det er tydeligt, at de ikke længere har øde arealer nok at opholde sig i, og hvad værre er, også ser ud til at have mistet deres skyhed overfor mennesker. Det seneste eksempel er fra januar 2025, hvor en ulv med fire hvalpe er observeret i et villakvarter i Oksbøl by, skriver Ernst Sørensen, fungerende landsformand for Dansk Land og Strandjagt, til Jeppe Bruus, minister for Grøn Trepart.

Ulveatlas, der opgør antallet af ulve i Danmark, har opgjort ulvebestanden i november til samlet cirka 42 voksne ulve og mindst 38 hvalpe født i 2024.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Vi kan ikke som jægere og borgere i Danmark acceptere at skulle afvente et ulveangreb på et barn eller en voksen, hvis ulven ikke har kunne finde føde til sig selv og hvalpene. Problemet med ulve, som har mistet deres skyhed, og kommer tættere og tættere på områder med legende børn er eskaleret gennem flere år, uden at staten har taget den stigende, begrundede frygt blandt befolkningen alvorligt og effektueret holdbare løsninger, skriver jægerforeningen med lokalforeninger over hele Danmark.

29 kalve er blevet dræbt i ulveangreb, men ejeren får kun kompensation for en
Se også:

29 kalve er blevet dræbt i ulveangreb, men ejeren får kun kompensation for en

Ulve til Fyn og Sjælland

Tre oppositionspartier har sendt en byge af spørgsmål til Minister for Grøn Trepart om netop ulvebestanden efter Anders Kronborg fra Socialdemokratiet har luftet et forslag om at sende ulve til Fyn og Sjælland, så det ikke kun er Jylland, der oplever udfordringer med ulve tæt på mennesker.

Peter Kofod fra Dansk Folkeparti føler med borgerne i Oksbøl, der har oplevet ulve tæt på.

- Danmark er simpelthen for lille et land til ulve. De hører hjemme i de store skove i Norge, Sverige og Østeuropa og ikke i et tætbefolket land som Danmark. Jeg bor selv på landet, og ville selv have været i chok, hvis det var mig, der havde mødt ulven, som borgerne i Oksbøl, siger Peter Kofod (DF).

Byge af ulvespørgsmål sendt til minister
Se også:

Byge af ulvespørgsmål sendt til minister