Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Bekæmpelse af muldvarpe i græsmarken giver renere foder
Sten og jord i foderet er no-go og kan både give dårligt foder ved frisk græsfodring og ved ensilering af græs. Hos virksomheden Rovfluen har de specialiseret sig i at bekæmpe muldvarpe for at undgå, at jorden fra muldvarpens underjordiske gange bliver blandet sammen med foderet, når der bliver taget slæt.
- Inden maj og det første slæt græs er faktisk et rigtig godt tidspunkt at tilkalde os, for så vi har en chance for at få indfanget samtlige muldvarpe på græsmarken, fortæller Birgit Frantsen, der er medindehaver af Rovfluen, der i disse dage udstiller på NutriFair.
I modsætning til andre skadedyrsbekæmpere har Rovfluen en meget lavpraktisk tilgang til bekæmpelse af muldvarpe.

- Vi bruger hverken gift eller gas, men fælder. Vi rykker simpelthen ud med ATV og en trailer fyldt med fælder og sorte spande, og så går vi i gang med systematisk at sætte fælder op på hele marken, fortæller skadedyrsbekæmperen.
Efter otte til 14 dage kommer Rovfluen igen for at tilse og tømme fælderne.
- Der er selvfølgelig et sygdomsperspektiv i dette, da dyrene kan blive syge af jord og sten, men der er også et økonomisk perspektiv i bekæmpelsen, da muldvarpene ødelægger dele af marken og dermed græsudbyttet, hvis de er mange nok, siger hun.
Invasion af muldvarpe
Muldvarpe-teamet hos Rovfluen har flere eksempler på, at græsmarker har været nærmest invaderet af muldvarpe.
- En af de helt store kvægbønder havde en mark, hvor vi fjernede 1.900 muldvarpe i løbet af tre til fire ugers bekæmpelse. Vi har også fjernet cirka 2.000 muldvarpe hos en landmanden, der tog slæt til hestefoder, hvor jord og sten kan være et stort problem, fortæller Birgit Frantsen.
Skadedyrsbekæmperen fremhæver, at metoden med fælder ikke har nogen negative konsekvenser for naturen, og landmanden kan se, hvad der går i fælderne.
- På den måde kan han holde øje med, om der kommer nye skud og en ny indsats er krævet, siger hun.
Mere natur og brak
Birgit Frantsen oplever, at der i løbet af de seneste år er kommet flere muldvarpe.
- Jeg ved ikke, hvad det skyldes, men det kan måske hænge sammen med, at vi får mere brak og flere naturområder. Hvis disse områder støder op mod dyrkede marker, så har vi problemet, for muldvarpen kan ikke skelne og er ligeglad, siger hun.
Tidligere havde man en formodning om, at muldvarpe blev skræmt og forstyrrede af store maskiner, men det ser ikke ud til at påvirke dem.
- De går bare under jorden, så de er ligeglade. De er mest aktive om natten, og vi kan se på de muldvarpegange, vi finder, at dyrene indsamler redemateriale fra marken som mos og græs, siger hun.
Rovfluen bruger samme fældemetode, når landmanden er plaget af angreb fra mosegrise.