Lyt til artiklen:

DLG har en halv milliard kroner i klemme i Biocirc

00:00
Hastighed: ???x
01:20

Dokumenter fra Erhvervsstyrelsen, som Finans har fået adgang til, viser, at DLG's konstituerede direktør og bestyrelsesmedlem i Biocirc, Jesper Pagh, i oktober købte nye aktier i Biocirc for 120 millioner kroner. Investeringen kommer ifølge mediet oveni de 377 millioner kroner, som DLG betalte for at blive medejer af Biocirc i 2023.

Landmænd kritiserer DLG for engagement i BioCirc

Se også:

Landmænd kritiserer DLG for engagement i BioCirc

Aktiekøbet skete kun to måneder inden et magtopgør tog fart i Biocirc og endte med at DLG trak sine to bestyrelsesmedlemmer ud af Biocirc.

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce

- Det er en beslutning, der blev truffet som en del af den oprindelige aftale, vi indgik i 2023, og dermed længe før den nuværende situation opstod. DLG tror fortsat på visionen og forretningsmodellen, da udfordringerne i Biocirc i vores optik alene handler om forvalterens rolle samt enkeltpersoners ageren i forhold til ledelse og governance, siger Mette Sehested, der er kommunikationsdirektør hos DLG til Finans.

Hun oplyser, at DLG i dag ejer omkring 10 procent af aktierne i Biocirc.