Lyt til artiklen:

Ingen sygedage som lærling: Der skal en del til, før jeg ikke tager på arbejde

00:00
Hastighed: ???x
01:49

Der er over 10.000 kilometer fra Kølkær i Midtjylland til Kilimanjaro i det nordlige Tanzania. Thor Hansen, der kommer fra netop Kælkær, og er i gang med at uddanne sig til entreprenørmaskinmekaniker, er på HEG - Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, har taget den lange tur og er i fem uger i praktik på Simba Farm, der har 5.000 hektar, hvor de blandt andet har får og kvæg og dyrker hvede og byg.

Udover den store afstand er der også andre store forskelle.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg har lidt bøvl med maven. Det er ikke altid den mad, vi får hernede, er som derhjemme og har de samme bakterier, så det kan godt drille lidt nogle gange, fortæller Thor Hansen en af de dage, hvor han er på vej på arbejde efter en nat, der mest er gået på toilettet.

rich-media-2
Thor Hansen er i praktik på Simba Farm i det nordlige Tanzania. Foto: Karl Erik Lørup

- Der skal en del til før jeg ikke tager på arbejde. Jeg har ikke haft en sygedag i hele min læreperiode.

Lige i dag er den danske lærling dog nødt til at bukke under for den tanzaniske maveonde og er nødt til at tage hjem i seng.

- Det er jo kedeligt at ligge i sengen, og jeg vil jo gerne lave noget. Jeg vil gerne gøre noget, når jeg nu er hernede. Hvis jeg havde haft hele dagen i dag, så havde jeg været færdig med den Ford-traktor, der holder derude, og så havde jeg haft køler på den, og det havde været fedt, siger Thor Hansen.

rich-media-3
En af Thor Hansens opgaver er at få en Ford-traktor køreklar. Foto: Karl Erik Lørup

Se mere om lærlingenes opgaver og udfordringer i videoen øverst i artiklen. Videoen har HEG lavet i samarbejde med Dansk Maskinhandlerforening og Ulandssekretariatet.