Lyt til artiklen:

Thor er gået fra at være lærling til chef i sin praktiktid

00:00
Hastighed: ???x
01:45

På Simba Farm ved foden af West Kilimanjaro i det nordlige Tanzania har de 5.000 hektar, hvor de blandt andet dyrker hvede og byg til det lokale marked og frø til eksport. Her er også får, kvæg og produktion af grøntsager og urter. Og så er her danske lærlinge fra HEG - Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser.

- Vi har mange lokale mekanikere her, som kun har taget den første del af uddannelsen, og de har ofte kun meget lidt kendskab til forskelligt værktøj. Vi ser gerne, at vores folk bliver bedre til at teste tingene og tænker lidt mere europæisk, siger Davin Korda, der ejer Simba Farm.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En af de danske lærlinge er Thor Hansen, der kommer med viden, som hans midlertidige kollegaer tager til sig.

rich-media-2
Thor Hansen er i praktik i fem uger i Tanzania. Foto: Karl Erik Lørup

- De simple ting kan de godt selv klare, men de mere tekniske ting er jeg nødt til at tjekke op på, for det er ikke sikkert, at det bliver gjort rigtigt, siger Thor Hansen.

En af hans opgaver er på en såmaskine, hvor der skal renses lejer, og lærlingen skal tjekke op på, om de lokale mekanikere får spændt dem til med den rigtige spænding.

- Man går fra at være lærling til at blive manager. Jeg er vant til at få fortalt, hvad jeg skal. Nu skal jeg fortælle andre, hvad de skal, også selv om de måske har arbejdet inden for faget i 10 år.

rich-media-3
Selv om Thor Hansen i Danmark stadig er lærling, så er det ham de lokale mekanikere spørger til råds i Tanzania. Foto: Karl Erik Lørup

Se mere om lærlingenes opgaver og udfordringer i videoen øverst i artiklen. Videoen har HEG lavet i samarbejde med Dansk Maskinhandlerforening og Ulandssekretariatet.