Treparten er win win. Vi fremtidssikrer stor effektiv dansk landbrugs- og fødevareproduktion samtidig med, at vi passer godt på miljø, klima, natur, biodiversitet, drikkevandet og vandmiljøet.

Efter mange års tovtrækkeri er det nu lykkedes, at få indgået en afbalanceret trepartaftale, der rækker mange år frem og giver stabile rammer for de initiativer, der skal iværksættes, samtidig med, at landmændene får stabile rammer for fremtidens udvikling og investeringer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jeg er glad for at der er stor bred opbakning i Folketinget til aftalen. Det giver stabilitet nu aftalerne skal udmøntes i praksis.

Jeg er meget glad for at der er stor opbakning fra borgerne meget bredt til aftalerne og at der nu iværksættes initiativer.

Der skal udtages lavbundsjorde og plantes mere skov de kommende år. Og der er afsat mange penge fra staten til at kompensere for de lavbundsarealer med videre.

Der skal udtages af produktion til natur og miljøtiltag med videre.

Derfor gælder det om at komme med i ordningerne nu der er penge på bordet. Så derfor på med Ja-Hatten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der kommer i den kommende tid til at blive taget de første skridt på området med planlægningen, således at man kan komme i gang med de lokale treparter landet over.

Fortsat politisk glæde over Treparten
Se også:

Fortsat politisk glæde over Treparten

Glædeligt at der også er stor interesse hos landmændene til at gå ind i ordningerne og medvirke til fornuftige lokale løsninger.

Ansøgningsrunden for ordningen "Permanent ekstensivering" viser, at der er stor opbakning til, at vi i Danmark får mere natur. Der er blevet sendt ansøgninger for over dobbelt så meget landbrugsjord, som det oprindeligt var estimeret i hidtidig ordning.

Danske landmænd viser endnu en gang, at de går forrest og gerne vil bidrage til at give mere plads til naturen når det giver mening. Og det gør det. Over 1.400 lodsejere har søgt om støtte til ekstensivering.

Ordningen er desuden finansieret af EU-midler fra Landdistriktsprogrammet, som ellers skulle være sendt tilbage til EU. Den store søgning bidrager dermed til, at vi får valuta for pengene.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I den grønne trepartsaftale lægges der op til at videreføre ordningen, og det er derfor glædeligt, at der er så stor interesse blandt danske landmænd. I alt lægges der op til med den grønne trepart, at vi i Danmark udtager 140.000 hektar kulstofrige lavbundsjorde inklusive randarealer og får 250.000 hektar ny dansk skov over de kommende år.

12.581 hektar landbrugsjord ekstensiveres fra nytår
Se også:

12.581 hektar landbrugsjord ekstensiveres fra nytår

Ordningen med permanent ekstensivering har derfor vist sig at være et vigtigt skridt i retningen af mere dansk natur.

Det er en rigtig god start på arbejdet. Den grønne trepart er nu skudt godt i gang.

Nu gælder det om at få Ja-Hatten på og komme med på vognen i fornuftige lokale trepartløsninger nu der er penge på bordet til det.

Venstre tager igen ansvar og sikrer afbalancerede aftaler.