Lyt til artiklen:

Debat: Madkunst eller kunstig mad?

00:00
Hastighed: ???x
01:49

Flere forskere påpeger nu, at ultraforarbejdet mad har svært ved at opfylde de ernæringskrav, som vi normalt forventer fra gode sunde landbrugsprodukter.

Professor Anne Tjønneland berettede i DR TV Aftenshow, at en større andel ultraforarbejdede fødevarer i kosten udgør en sundhedsrisiko. I Landbrugsavisen 14. december fastslår professor Marianne Nissen Lund, "at man tager fejl, hvis man tror plantedrikke kan erstatte komælk, hvis man vil have ordentlig næring".

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ultraforarbejdede fødevarer er det, som industrien har forarbejdet og tilsat flere ting, som vi aldrig ville gøre hjemme i vores eget køkken. Forskerne påpeger, at ultraforarbejdningen kan forringe næringsværdien og resultere i, at der dannes uønskede stoffer.

På denne baggrund anbefaler forskerne, at vi som forbrugere nøje læser indholdet i fødevaren, og hvis en vare har mere end fem ingredienser, så find et bedre alternativ!

Nyt studie: Komælk er sundere end plantedrik

Se også:

Nyt studie: Komælk er sundere end plantedrik

Og lad være med at købe noget, som din oldemor ikke vil kunne genkende som mad!

I Spiras kan vi kun glæde os over, at forskning nu viser, at fødevarer baseret på landbrugets råvarer og med minimal forarbejdningsgrad, nu høster forskningsmæssig anerkendelse.

Samtidig får man den tanke, at der måske ikke er så meget fremtid i laboratoriefremstillet mælk og kød, som der har været forsket i.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I Spiras kan vi derfor med stolthed anbefale at købe sunde genkendelige landbrugsprodukter med høj ernæringsværdi, uanset om det er mælk, kød eller kartofler og grønt.

God madkunst hjemme i køkkenet gør dig mere sund end kunstig ultraforarbejdet mad fra industrien.

Debat: Spis dansk kød - for klimaets skyld

Se også:

Debat: Spis dansk kød - for klimaets skyld