Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Agillix henter ny plantechef med Ph.d. i biologi
Det er en ganske erfaren profil, som kommer til at stå i spidsen for Agillix Planterådgivning, når Jørgen Korning tiltræder første januar 2025, det meddeler rådgivningsvirksomheden i en pressemeddelelse.
Jørgen Korning har en Ph.d. i Biologi og en uddannelse i virksomhedsledelse, og han har mere end 30 års erfaring nationalt og internationalt fra Agriculture-området - fra både private og offentlige organisationer, fonde og som selvstændig.
I Agillix glæder direktør for Agriculture, Merete L. Andersen, sig til at byde Jørgen Korning velkommen.
- I Agillix har vi ambitioner, som matcher vores position i markedet. Efter fusionen af de to rådgivninger i Agri Nord og LandboNord har vi fået en af landets største planterådgivninger med over 50 engagerede medarbejdere, der spænder vidt hvad angår faglig viden og geografisk spredning, siger hun og tilføjer:
Jørgen Korning har stor erfaring inden for området, og vi glæder os til at få udnyttet afdelingens store potentiale.
Voksende krav
Jørgen Korning kommer fra en stilling i Sverige. Her har han siden 2018 været Director for Agriculture and Horticulture, Research Institutes of Sweden, også kaldet Rise, som svarer til Seges Innovation og Teknologisk Institut her i Danmark.
- Der er mere end nogensinde rift om den gode landbrugsjord, og kravene til udbytter vokser. Samtidig vokser kravene til god rådgivning også, og jeg glæder mig til at udvikle planterådgivningen, så kunder og rådgivere kan få et udbytterigt samarbejde på flere plan, siger Jørgen Korning.