Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Landbrugsskole sat til salg
Helt tilbage i 1928 blev Agroskolen i Hammerum opført. Nu er skolen sat til salg, og området skal i stedet bruges til boliger.
Det er EDC Erhverv Poul Erik Bech, der skal sælge skolen, og der er budfrist den 1. februar 2025.
- Agroskolen i Hammerum er sat til salg i offentligt udbud med henblik på at opføre boliger omkring den oprindelige del af ejendommen enten som nye opførte bygninger eller en kombination af nybyg og renovering, lyder det i en pressemeddelelse fra ejendomsmægleren.
Terkel Præst Berthelsen, der er partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Herning påpeger, at Agroskolen vil være attraktivt at udvikle til både lejligheder og eller rækkehuse.
Lokalplanen rummer teoretiske 17.805 byggerets kvadratmeter, som kan udnyttes enten ved at opføre nye bygninger eller en kombination af nybyg og renovering.
I 2018 fusionerede Agroskolen med Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier og nu er landbrugsskolen rykket endnu tættere på skolens øvrige uddannelser i splinternye lokaler i Herningsholms campusområde på Lillelundvej, hvor de har opført en ny landbrugsskole, hvilket i øvrigt er første gang i 37 år, at der bygges en ny landbrugsskole i kongeriget.