Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Antal tvangsauktioner er fortsat lavt i november
Antallet af bekendtgjorte tvangsauktioner var 108 i november, når der korrigeres for normale sæsonudsving.
Det er et fald på 8,5 procent i forhold til oktober, hvor der var 118 tvangsauktioner indenfor forskellige typer ejendomme - herunder landejendomme.
Samlet gik 18 landejendomme på tvangsauktion i månederne juni til november. I Oktober gik seks landejendommen på tvang, mens antallet blev halveret i november, skriver Danmarks Statistik.
Det samlede antal tvangsauktioner ligger dermed fortsat på et lavt niveau. For perioden september-november 2024 var det samlede antal tvangsauktioner 332, hvilket stort set er uændret i forhold til den foregående periode juni-august 2024, hvor der var 335 tvangsauktioner.
Flest enfamiliehuse
Enfamiliehuse er den ejendomstype, der oftest ender på tvangsauktion.
I 2024 har 70 procent af alle tvangsauktioner været enfamiliehuse. Siden statistikkens start i 1979 har enfamiliehuse overvejende udgjort mere end halvdelen af de ejendomme, der hvert år er gået på tvangsauktion.
Tallet skal ses i lyset af, at enfamiliehuse udgør ca. halvdelen af alle ejendomme i Danmark.