Lyt til artiklen:

Topnyhed nåede lige akkurat at blive klar til Agromek

00:00
Hastighed: ???x
02:32

Hos den danske sprøjteproducent Danfoil har man haft mere end almindeligt travlt, siden man lancerede ConCorde 4 på Agritechnica sidste år.

Ambitionen var nemlig klar for Danfoil, der ville have en storebror klar til Agromek.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og som det ses på standen i hal F, så lykkedes missionen til fulde. Ved siden af ConCorde 4 vises storebroderen ConCorde 6.

ConCorde 6 matcher med sin direkte opblanding af den aktive komponent til hovedtanken en kapacitet i en traditionel sprøjte på 30.000 liter og kan dermed dække op mod 200 hektar på en tankfuld.

rich-media-2
ConCorde er monteret med flowstyring direkte til pumpen, der reagerer væsentligt hurtigere en en traditionel reguleringsventil. Foto: Jacob Kaas.

- Vi kan køre helt ned til 30 liter pr hektar med vores applikationsteknologi, og dermed får vi til små 200 hektar i sådan en bøttefuld, fortæller Emil Aarup Dalsgaard, udviklingsingeniør hos Danfoil.

Den nye ConCorde 6 leveres med den nyudviklede SG4 SilverGlider bom. Den er delt i fire sektioner og kan dermed dække både 24, 30 og 36 meter. Og med muligheden for at køre med op til fem forskellige aktive midler, så er det en maskinfeature, der især sigter mod maskinstationer eller store bedrifter, der kører mellem mange forskellige marker.

- Vi kører med en meter sektioner på bommen med mulighed for variabel dosering på tværs og gyro-styring, fortæller Emil Aarup Dalsgaard.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I hjertet af sprøjten har Danfoil fjernet reguleringsventilen og satser i stedet på flowstyring direkte til pumpen.

rich-media-4
Med den nye styring kan man selv angive omrøringsintensiteten. Foto: Jacob Kaas.

- Med en reguleringsventil er der altid en vis reaktionstid, der kan give spild. I denne sprøjte er det ene og alene styringen til pumpen, der kører op og ned. Det gør, at det går rigtig hurtigt med at lukke sektioner op og ned, forklarer Emil Aarup Dalsgaard.

- Med de krav der er til graduering og spotsprøjtning, så kræver det bare, at vi har en hurtig regulering, forklarer han.

Foreløbigt er der solgt 15 enheder af ConCorde 4, og forventningerne til ConCorde 6 er store hos Danfoil. Udgaven, der udstilles på Agromek, skal inden længe ud og køre hos en nordjysk maskinstation, der var blandt dem, der prikkede til Danfoil for at få storebroderen på produktionslinjen.

Når den har fået nogle hektar i benene sætter Danfoil serieproduktionen i gang.

rich-media-6
ConCorde er udrustet med kraftige luft/hydrauliske bremser og forberedt til fremtidens to-kreds bremsesystem. Foto: Jacob Kaas.