Lyt til artiklen:

Bestseller-milliardær opkøber mere landbrugsjord

00:00
Hastighed: ???x
01:06

Til en pris på 13 millioner kroner har aktieselskabet Constantinsborg A/S købt et landbrug med godt 21 hektar mellem Hørning, Hasselager og Harlev. Det fremgår ifølge TV2 Østjylland af Tinglysningen.

Manden bag selskabet er Anders Holch Povlsen, og han ejer allerede en del jord i området - blandt andet over 313 hektar omkring herregården Constantinsborg, hvor han bor.

Afspil igen

Læs mere

Luk annonce

Selskabets general manager, Henrik Møller Pedersen, oplyser ifølge TV-stationen, at der er tale om noget jord i skel, og de er glade for købet.

Bestseller-milliardær investerer stort millionbeløb i First Farms

Se også:

Bestseller-milliardær investerer stort millionbeløb i First Farms

- Vi er beliggende i den vestlige del af Aarhus, og vi driver et landbrug samt en række naturprojekter, hvorfor vi også til tider køber op, hvis mulighederne byder sig. I dette tilfælde et stykke jord, der grænser op mod egne marker, lyder det i svaret fra Henrik Møller Pedersen.