Lyt til artiklen:

Drage skal minde alle om Emmelevs produktion af bæredygtigt brændstof

00:00
Hastighed: ???x
01:10

En drage på 4 gange 4,5 meter er blevet specialdesignet med et sponsorat fra Emmelev. Den skal nu rundt på dragefestivaller i både Danmark og udlandet; blandet andet Tyskland, Holland og Kina.

Formålet med dragen er at fortælle historien om Emmelevs produktion af rapsolie.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ideen til dragen fik Morten Rasmussen, der er formand for Dansk Drageklub, da han sammen med en kammerat deltog i en dragefestival i olielandet Qatar.

rich-media-2
Der kan sættes lys i dragen, så den kan bruges, når det er mørkt. Foto: Karsten Himmelstrup

- Jeg burde jo sætte en Emmelev-drage op i lige netop Qatar og dermed minde alle om, at der i Danmark produceres fossilfri og bæredygtigt brændstof. Jeg besluttede derfor at foreslå et sponsorat, når jeg kom hjem, fortæller Morten Rasmussen i en pressemeddelelse.

Og den ide var Morten Simonsen fra Emmelev med på, og næste flyvetur bliver på Rømø i starten af september, hvor omkring 3.000 drageflyvere fra hele Europa deltager.

Emmelev køber 25 procent af ingrediensvirksomhed

Se også:

Emmelev køber 25 procent af ingrediensvirksomhed