Lyt til artiklen:

Lemken opdaterer kombinationssåsæt

00:00
Hastighed: ???x
01:36

Lemken Solitair er en populær såmaskine, og derfor lancerer producenten nu en liftophængt Solitair MR med en arbejdsbredde på tre til fire meter, det meddeler de i en pressemeddelelse.

Solitair MR har en 1500 liter tank, som også har plads til gødning. Tanken kan også fås i en 2.000 liters udgave, som kan deles 60:40. Solitair kan desuden udstyres med en 200-liters Multihub og få efterafgrødesåningen med. Multihub bliver også integreret i Isobusstyringen af såmaskinen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lemken satsede på discharven og rotorsåsættet

Se også:

Lemken satsede på discharven og rotorsåsættet

Solitair MR får mulighed for at styre trykket på skåskærene, der kan være med 12,5 eller 15 centimeters afstand. Den hydrauliske version kan holde op til 70 kilos tryk, mens den mekaniske version kan levere op til 45 kilo.

rich-media-3
Tanken fås op til 2000 liter og kan deles 60:40. Foto: Lemken.

Rotorharve får ansigtsløft

Lemken anbefaler selv at Solitair kombineres med en rotorharve, og derfor har Zirkon-harven fået en MR-udgave.

Som følge af tests og analyser har Lemken bygget Zirkon MR, så den er godkendt til traktorer op til 240 heste afhængigt af arbejdsbredden.

Zirkon får desuden et nyt ophæng, som ifølge producenten skal sikre, at sådybden og harvedybden ikke påvirker hinanden.

Lemken regner med at kunne levere et begrænset antal af Solitair MR og Zirkon MR allerede nu, mens serieproduktion starter i 2025.

Lemken med opdateringer på flere redskaber

Se også:

Lemken med opdateringer på flere redskaber