Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Kreaturnoteringen er uændret i uge 30
For uge 30 er alle kreaturnoteringer hos Danish Crown Beef uændrede, det meddeler slagteriet.
Til trods for en dansk sommer uden de store muligheder for grillmiddage holder det sydeuropæiske marked ned lige gang i afsætningen af oksekød.
I sin markedsberetning skriver slagteriet:
- Vi har gode ordre på varer med ben til især Sydeuropa, hvor flere markeder ser nogenlunde ud. Vi ser også stadig et fornuftigt græsk marked, selvom varmen dernede kan sænke appetitten en smule, siger salgsdirektør i Danish Crown Beef, Henning Sønnichsen.
På det danske marked er det særligt hakkekødet, som er med til at holde en fornuftig bund i afsætningen af kalve- og oksekød.
- Vejret i Danmark opfodrer ikke ligefrem til de store hyggestunder på terrassen. Men vi har pæne ordre på især hakkekød, ligesom vi er hjulpet af gode kampagner hos vores detailkunder, siger Henning Sønnichsen. Han noterer sig også et fornuftig salg til foodservice, selvom sommeren også her er en udfordring.