Lyt til artiklen:

Nu kommer der straftold på korn fra Rusland og Belarus

00:00
Hastighed: ???x
01:13

Som følge af krigen i Ukraine har Det Europæiske Råd vedtaget en forordning, som skal opkræve straftold på kornprodukter fra Rusland og Belarus. Derfor kan man fra 1. juli ikke længere importere korn, hvede, majs, dyrefoder, oliefrø med videre fra de to lande og ind i EU til nedsat told. Det skriver Landbrugsstyrelsen.

Told på russisk korn vil ramme EU-lande, mener Rusland

Se også:

Told på russisk korn vil ramme EU-lande, mener Rusland

Formålet med de øgede toldsatser er at hindre import af kornprodukter med oprindelse i Rusland og Belarus til EU på lige så gunstige vilkår som importen af de samme produkter fra andre lande uden for EU.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tolden skyldes dels krigen i Ukraine og dels det, at der er "bevis for, at Den Russiske Føderation i øjeblikket er i færd med ulovligt at tilegne sig store mængder korn og olieholdige frø, der er produceret i områder i Ukraine, som den ulovligt har besat, og kanalisere disse mængder til sine eksportmarkeder som påståede russiske produkter", skriver rådet.

Se de specifikke takster via linket her.