2023 var et svært år for Daka, og det viser det netop offentliggjorte regnskab også. Fra 2022 til 2023 faldt omsætningen fra godt 1,191 milliarder kroner til 679,404 millioner kroner. Samtidig blev et overskud før skat på godt 20 millioner kroner vendt til et underskud på 56,677 millioner kroner.
- Vi har så at sige befundet os i orkanens øje, omringet af udfordringer, og må konstatere, at resultatet er utilfredsstillende. Store fald i afsætningspriserne på vores produkter kombineret med et markant fald i råvaremængderne fra dansk griseproduktion og fortsat høje energipriser har været hårde ved vores bundlinje. Vi forudså udviklingen allerede i starten af året og har i nogen grad kunnet afbøde virkningerne af den negative markedsudvikling, siger Søren Mohr Jensen, der er kommunikationschef i Daka i en pressemeddelelse.
Det er især udgifterne til energi, især gas, der har påvirket resultatet negativt. Dakas recirkulering af døde dyr kræver tryksterilisering ved høj temperatur for at eliminere smittefare, og det er en meget energikrævende proces.

Så selvom virksomheden også i 2023 har nedbragt energiforbruget per ton råvare, kunne reduktionen ikke modsvare de høje energipriser. Da Daka afdækker energipriserne kommer den seneste tids fald i energipriserne ind med en vis forsinkelse.
Færre døde grise
Det dårlige resultatet skyldtes også det store fald i råvaremængder, særligt fra grisesektoren.
- Lavere mængder slår hårdt igennem på bundlinjen i en virksomhed som Daka, der uanset mængder skal holde sit produktionsapparat kørende som en del af det veterinære beredskab.

Også afsætningsprisen på alle Dakas slutprodukter er faldt i løbet af året, hvilket også påvirker regnskabet negativt.
- Faldene priser på biodiesel, kødbenmel og gødning har resulteret i store nedskrivninger på lagrene gennem året.
Ser positivt på 2024
I første del af 2024 er indtjening hos Daka dog igen positiv og udviklingen peger i den rigtige retning.
- Med baggrund i de mange udfordringer har vi gennemført en række besparelser og reduktioner i produktionskapacitet og antallet af medarbejdere, som nu bærer frugt. Endvidere begynder vi at se effekten af tidligere investeringer i energieffektivitet. Råvaremængderne har også rettet sig noget, og derfor ser 2024 betydeligt bedre ud end 2023, siger Søren Mohr Jensen.
Dakas majoritetsejere Saria indgik i starten af 2023 et joint venture med franske TotalEnergies om produktion af bæredygtigt flybrændstof, såkaldt SAF (Sustainable Aviation Fuel). En stor fabrik til produktion af SAF er under opførelse udenfor Paris. Daka kommer til at indgå i dette samarbejde, og det forventes at skabe bedre afsætningsmuligheder og indtjening for Dakas biodieselforretning fremover.
Daka har også for nyligt annonceret planer om at investere i et nyt forretningsområde indenfor biogas, hvilket også forventes at forbedre indtjeningen fremover.
- SAF vil uden tvivl blive en meget efterspurgt vare i de kommende år, fordi det nye brændstof vil begrænse CO2-udledningen fra flyrejser betydeligt. Produktionen af det nye brændstof er planlagt til at være oppe at køre i 2025, hvor det forventes at styrke vores indtjening. Det samme vil vores seneste satsning indenfor biogas, om end først lidt senere, siger Søren Mohr Jensen.





