Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Slagterierne manglede én million grise i årets første fire måneder
Abonnementsartikel
I de første fire måneder af 2023 manglede de danske slagterier hver sjette gris sammenlignet med året før.
En, to, tre, fire, fem, bum, en, to, tre, fire, fem, bum. Sådan har de kunnet tælle på slagterierne i årets første fire måneder, hvor lige knapt hver sjette gris har manglet sammenlignet med de samme måneder i 2022, det fremgår af Markedsnyt for Grisekød fra Landbrug og Fødevarer.
Konkret blev 5.207.724 grise slagtet fra januar til april 2023, og det var 1.032.107 færre end i samme måneder i 2022, hvor 6.239.831 grise kom gennem slagteriernes produktionslinjer.
Dermed er der syn for sagn på de manglende slagtninger, som blandt andet har fået Danish Crown til at lukke slagteriet i Sæby, hvis skæbne blev endeligt afgjort tidligere på måneden.
Ligeledes har Danish Crown indført en ny maske, for at sikre grise til slagterierne og i håb om at kunne styrke noteringen, så flere grise kommer til de danske slagterier.