Abonnementsartikel

At Danish Crown har ændret på afregningsreglerne med en ny maske er forståeligt, men der burde være en bagdør, mener formanden for Danske Svineproducenter.

Danish Crown har valgt at indføre nye afregningsregler i form af en stabilitetsmaske. Det skal sikre mere stabile leverancer af grise, så slagterigiganten ikke taber penge på pludselig op- eller nedskalering, ligesom der ikke skal betales for at have overkapacitet på slagterierne. På den måde vil DC styrke noteringen.

Og at Danish Crown nu gør noget ved en notering, der længe har haltet efter resten af Europa, glæder Jeppe Bloch, formand for Danske Svineproducenter.

Bliv abonnent og læs hele artiklen

Prøv vores introduktionstilbud for kun 1 kr. første måned og få adgang til alle artikler på Maskinbladet.dk
Få adgang nu
Allerede abonnent?
Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode.
Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke tidligere har abonneret på Maskinbladet.dk.