Lyt til artiklen:

Nyuddannede agrarøkonomer og produktionsledere fra Dalum

00:00
Hastighed: ???x
00:33

Abonnementsartikel

På Dalum Landbrugsskole har 55 elever færdiggjort deres uddannelse som enten agrarøkonom eller produktionsleder.

Fredag i sidste uge afsluttede eleverne på uddannelserne som agrarøkonom og produktionsleder ved Dalum Landbrugsskole.

Det skriver landbrugsskolen i en pressemeddelelse.

14 elever færdiggjorde uddannelsen som agrarøkonom, mens 41 afsluttede uddannelsen som produktionsleder.

De 14 agrarøkonomer er:

  • Helene Lasse Christensen, Nørre Alslev
  • Marius Jensen, Ejby
  • Søren Fønsskov Jensen, Nørre Alslev
  • Anders Holmgaard Mortensen, Mørkøv
  • Christoffer Christian Rosendal Mortensen, Vig
  • Martin Bang Møllegård, Glamsbjerg
  • Kasper Nogel, Ringe
  • Jeppe Ellegård Pedersen, Broby
  • Joachim Rubæk, Vester Skerninge
  • Marcus Stilling Rubæk, Vissenbjerg
  • Søren Anker Sjølander, Christiansfeld
  • Christian Kaare Sommer, Mørkøv
  • Frederik Winkler Svennesen, Årre
  • Jacob Laustsen Woldemar, Haderslev
rich-media-2
De fjorten elever, der nu kan kalde sig agrarøkonomer. Pressefoto

De 41 nye produktionsledere er:

  • Erik Kamp Arvad, Varde
  • Christoffer Bak, Skørping
  • Mads Bommelund, Vissenbjerg
  • Mike Brems, Odense S
  • Thomas Christoffer Brædder, Sakskøbing
  • Jannik Skovgaard Dam, Hasle
  • Ronni Wester Dam, Klemensker
  • Daniel Thingholm Danielsen, Ferritslev Fyn
  • Emil Kildegaard Frederiksen, Grindsted
  • Mikkel Omby Hansen, Vejen
  • Peter Korsdal Hansen, Glamsbjerg
  • Jesper Mols Hansen, København N
  • Anders Agerbo Schlott Hansen, Haderslev
  • Camilla Ingvorsen, Næstved
  • Carl Johan Lawaetz Jacobsen, Assens
  • Camilla Juul Johansen, Marslev
  • Nicklas Kousgaard Jørgensen, Hovborg
  • Stine Danefeldt Jørgensen, Otterup
  • Anders Knudsen, Ribe
  • Gustav Traneklint Kappel Larsen, Dalmose
  • Line Larsen, Rudkøbing
  • Oskar Stoklund Birkkjær Lauritsen, Assens
  • Andreas Lundsgaard, Ringe
  • Frederik Hessel Madsen, Bramming
  • Christian August Meyer, Eskebjerg
  • Mikkel Mogensen, Præstø
  • Claus Arensberg Nielsen, Nykøbing F
  • Jakob Bollerup Nielsen, Gislev
  • Anders Nissen, Vejle
  • Rune Stigsgaard Nissen, Haderslev
  • Jacob Bang Olsen, Ejby
  • Oliver Kallesøe Pedersen, København S
  • Carsten Bork Petersen, Assens
  • Mathias Lønquist Petersen, Otterup
  • Phillip Schmidt, Haderslev
  • Patrick Alexander Schønberg, Værløse
  • Mads Bruun Strange, Roskilde
  • Patrick Svendsen, Maribo
  • Frederik Jelling Sørensen, Kalundborg
  • Filip Surlykke Tobiasen, Ribe
  • Kristian Ølgod, Ølgod