Abonnementsartikel
Gøma undersøger i øjeblikket muligheden for at udvikle en ballevogn til pressere, hvor der kan samles op til seks bigballer ad gangen.
I Maskinbladet bringer vi ofte historier og beretninger fra nye maskiner, som har gjort sit indtog på markedet, men det er ikke så ofte, at vi bringer historier om nye maskiner, inden de reelt set er lanceret på markedet. Men i høsten 2021 har vi været med Gøma en tur i halmskåret for at se på deres seneste udviklingsprojekt: En samlevogn til eftermontering af pressere for at samle op til seks bigballer på én gang.
Med speciale inden for gyllevogne, spulere samt slamsugere kan det måske virkelig overraskende, at den Viborgbaserede virksomhed netop nu er i gang med at undersøge mulighederne inden for en ny driftsgren, men ifølge Jakob Møller fra Gøma giver netop samlevogne til halm ret god mening: