Abonnementsartikel

55 dimittender har gennemført landbrugsuddannelsen på Bygholm Landbrugsskole og kan nu kalde sig faglærte landmænd.

På Bygholm Landbrugsskole har 55 unge landmænd netop færdiggjort deres uddannelse til faglærte landmænd og er nu klar til at træde ind i landbrugserhvervet. Flertallet har valgt at arbejde inden landbrugssektoren med det samme.

Mellem de 55 faglærte landmænd er der 4 Legatmodtagere:

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kristian Oien: Modtager af Sydbanks rejselegat. Begrundelse: Fordi han er fagligt dygtig, interesseret og flittig. Kristian Oien vil gerne ud og rejse, nu hvor han er færdig med sin uddannelse.

Christina Holst: Modtager af Elevforeningens legat, der går til en elev, der har ydet en god indsats for kammeratskabet og kostskolelivet.

Jakob Krogh: Modtager af legat fra Horsens sparekasse for sin dygtighed, flid og interessere for faget.

Claus Frederiksen og Jonas Jensen: Modtager af H. A. Friis legat for deres dygtighed, flid og interessere for faget.

rich-media-2
De fire legatmodtagere.

De 55 dimittender er:

Christian Bæk Andersen, Spjald

Artiklen fortsætter efter annoncen

Louise Christensen, Øster Vrå

Nanna Christensen, Videbæk

Lucas Renner Clausen, Klemensker

Mads Emil Amstrup Davidsen, Varde

Asger Marker Due, Aakirkeby

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jakob Kviesgaard Eriksen, Spjald

Magnus Ellegaard Eriksen, Årre

Steffen Holm Eskildsen, Ulfborg

Claus Frederiksen, Skanderborg

Jakob Kirk Gottlieb, Brædstrup

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mik Halkjær, Søndersø

Amalie Boritz Hansen, Hovedgård

Axel Emil Vandal Hansen, Aakirkeby

Christina Holst,Vejen

Dennis Sjørslev Højgaard, Bryrup

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lasse Lundbye Jacobsen, Vejle

Lenka Jancekova, Vodskov

Bjørn Østergaard Jensen, Ejstrupholm

Emil Bisgaard Jensen, Hundslund

Jonas Jensen, Løsning

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jakob Vad Eskildsen Jørgensen, Ulfborg

Victor Thorning Jørgensen, Jordrup

Martin Kjær Karmisholt, Odder

Linda Karstensen, Sønder Felding

Jacob Kildam, Brørup

Artiklen fortsætter efter annoncen

Sebastian Jelstrup Kolthoff, Skanderborg

Jacob Krogh, Spjald

Peter Krogh, Trustrup

Martin Riber Meldgaard Larsen, Skanderborg

Simone Larsen, Øster Vrå

Artiklen fortsætter efter annoncen

Helena Bæk Laursen, Sunds

Jakob Schow Mikkelsen, Give

Mathias Nordby Mikkelsen, Holstebro

Mikkel Skov Mortensen, Stege

Annika Nielsen, Vorbasse

Frederik Dalentoft Nielsen, Hemmet

Jesper Momme Nielsen, Holstebro

Kristian Oien, Sæby

Mads Holmberg Olsen, Nyborg

Jens Vestergaard Pedersen, Tranbjerg J

Jonas Kidmose Pedersen, Ulfborg

Kristian Skjærbæk Pedersen, Kibæk

Melani Redlefsen Colfach Poulsen, Vojens

Jacob Sejerkilde Rothemejer, Bækmarksbro

Andreas Rubek, Randers

Freja Fredløv Svendsen, Tikøb

Peter Korsgaard Svenningsen, Karby

Christian Reinholdt Sørensen, Silkeborg

Laust Ross Sørensen, Brande

Martin Balsby Thomsen, Odder

Ninne Bie Ulka, Brædstrup

Anders Vinter, Trustrup

Matias Wille, Ølgod

Linda Tofthøj Zwicky, Horsens