Abonnementsartikel
- De vinder ingen skønhedspræmier, men de dur. Og det har Big Brute bevist i over 30 år.
Sådan siger Peter Laursen fra firmaet Hans Nielsens Eftf. ApS om den engelske industristøvsuger Big Brute, som firmaet for nylig har fået agentur på.
- Disse støvsugere er udviklet og konstrueret blandt andet med henblik på rengøring af korn- og frølagre i landbruget, siger Peter Laursen.
- Desuden er maskinerne velegnet til rengøring af høstmaskiner og tørringsanlæg.
Han oplyser, at der er tale om kraftige maskiner med høj ydeevne.
- De er konstrueret i gedigne materialer uden de store designmæssige hensyn. Med en rækkevidde på 15 meter eller mere kan maskinen nå langt omkring. Og tilpasses mange formål.
Ifølge Peter Laursen kan Big Brute også bruges til flytning af korn med en kapacitet på to ton i timen.
- Maskinen skal ikke standses ved tømning, og det betyder en effektiv arbejdsgang.
Han nævner, at Big Brute kan bruges til andre opgaver som for eksempel påfyldning af sække eller beholdere.
- Den kan også rengøre tærskeværk, tilføjer Peter Laursen.
Maskinerne findes i flere udgaver, herunder til vand, og har en beholderkapaciteten er på cirka 200 liter.
- Desuden kan Big Brute i udstrakt grad bygges efter kundens ønsker og behov, oplyser Peter Laursen, der gerne vedgår, at designet ikke har stor prioritet hos fabrikanten, Michael Williams Ltd.
- Den er bygget i stål, så skulle man være så uheldig at lave buler i den, er det nemt at rette bulen ud med en hammer. Det er straks sværere med en maskine af plastic.