I maj måned sendte Agroskolen en elev og en lærer til Uganda. Turen til Uganda var et led i Agroskolens partnerskab i organisationen Farming 4 Life, der arbejder for at gøre småbønderne i området selvhjulpne. Nu er det så ugandernes tur til at lære om dansk kultur og landbrug. Derfor kommer de til Danmark i tolv dage, hvoraf to af dem skal bruges på Agroskolen i Hammerum.
Et lærerigt kulturmøde
På Agroskolen skal de fem ugandere sammen med Agroskolens repræsentanter og stifterne bag Farming 4 Life, Jens Silkjær og hans kone Maria Silkjær, deltage i workshops omkring kulturforskelle. Dette skal styrke partnernes samarbejde og give dem de bedste forudsætninger for at opnå positive resultater hos bønderne i Uganda, som igennem organisationen lærer, hvordan de kan leve af deres høst i stedet for knapt at overleve.
Det er Agroskolens lærere på lederuddannelsen Thomas Berg, Maren Vestergård og Birger Rasmussen, som skal undervise på workshoppen. Birger Rasmussen er netop hjemvendt fra Uganda, hvor han stiftede bekendtskab med landbrugskulturen i Lira.
- Vores tidligere afholdte workshops har været mere projektorienterede, så nu er det det mere de bløde og menneskelige værdier, som vi skal have fat på, fortæller Maria Silkjær.
Ud over at deltage i workshops kommer de fem farmere fra Uganda også til at møde nogle af Agroskolens elever fra lederuddannelsen. Eleverne vil fortælle om deres hovedopgaver, som de lige nu arbejder på at gøre færdige, inden de kan skrive henholdsvis produktionsleder og agrarøkonom på CV’et senere i juni måned.
Ti-dobler deres høst
Det er den tidligere elev fra Agroskolen, Jens Sikjær, og hans kone Maria Silkjær, der står bag Farming 4 Life. Med økonomiske midler søgt fra en pulje under Danida har de fået arrangeret, at fem medarbejdere fra organisationen i Lira i den nordlige Uganda kan besøge Danmark.
- For det første er de her for, at vi kan få styrket vores partnerskab. Både med hinanden og med Agroskolen, som jo også er en del af Farming 4 Life. Derudover er de her for at opleve det danske demokrati, den danske ledelses- og organisationspraksis og særligt det danske landbrug, fortæller Maria Silkjær.
De besøgende fra Uganda er to bestyrelsesmedlemmer og tre medarbejder i organisationen, som i løbet af to år er med til at undervise 1000 familier, hvad der svarer til 10.000 mennesker, i landbrugsfærdigheder, som kan ti-doble deres høst.
- Folk dør jo af sult i Uganda, selvom det er et af verdens mest frugtbare lande, så Farmig 4 Life kan virkelige gøre en forskel, fortæller Jens Silkjær.
De fem farmere fra Uganda skal indlogeres i private hjem i Danmark. Ud over at besøge Agroskolen, skal de blandt andet også besøge forskellige landbrug og Mosegaardens maskinstation.







