Folkemødet på Bornholm danner ramme om en lang række møder og debatter om fremtidens bæredygtige samfund. Herunder vores mad, og måden den bliver produceret og sidenhen behandlet på. Folkemødet er en ”politik-festival” med den hensigt ”at styrke demokratiet”. Der er da også en klar politisk tråd i de møder, Økologisk Landsforening deltager i. 

- Der bliver rig lejlighed til at fortsætte den gode dialog og vores forskellige samarbejder med både politikere, organisationer og andre. Jeg glæder mig også meget til på lørdag, hvor jeg skal møde vores bornholmske medlemmer, landmænd og virksomheder, siger Per Kølster, formand for Økologisk Landsforening, Danmarks forening af økologiske landmænd, virksomheder og forbrugere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Han deltager i møder, debatter og andre arrangementer med bl.a. Fødevareminister, Mette Gjerskov (S), Miljøminister, Pia Olsen Dyhr (SF), kok og manuskriptforfatter, Adam Price, bonderøv, Frank Erichsen, direktør i L&F, Søren Gade, præsident for DN, Ella Maria Bishop Larsen, tv-debatvært Thor Möger og EU-parlamentariker, Dan Jørgensen (S). 

Mød Økologisk Landsforening

Programmet for Per Kølster og en samlet delegation på tre begynder fredag middag med det første af syv officielle arrangementer. Frem til lørdag eftermiddag står den bl.a. på alternativt samråd med Danmarks Naturfredningsforening (DN) og Landbrug & Fødevarer (L&F) indkaldt af fødevareministeren og miljøministeren. Samrådet tager udgangspunk i Natur & Landbrugskommissionens anbefalinger. 

Lørdag er Økologisk Landsforening selv vært for et møde i Aakirkeby, hvor Frank Erichsen og Per Kølster giver deres bud på økologiens fremtid og udvikling både på Bornholm, rent fagligt og i markedet generelt. Der er lagt op til debat med de fremmødte, som indtil nu tæller godt 100 tilmeldte – heriblandt Københavns Madhus.