Når Stutteri Vidtskue deltager på Landsskuet i Herning, er det primære mål ikke at vinde præmier eller score mange point. Det handler om at træne de unge heste i god opførsel, for stutteriet lægger vægt på, at hestene skal være rolige og fornuftige i al omgang.

- Alt vores opdræt er fokuseret på at avle gode heste med temperamentet i orden. De skal være gode i hovedet, og derfor er der visse avlslinjer, som aldrig vil blive anvendt her på stedet, fortæller ejer af stutteri Vidtskue, Eva Søndergaard.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Stutteriet, der avler dansk varmblod og pinto, er beliggende midt i det kuperede terræn ved den lille landsby Løvskal i Midtjylland, hvor de i alt 36 heste på stedet kan muntre sig på 45 hektar.

- Vi ejer selv de fleste af hestene, men har også nogle i opstaldning for andre. Blandt andet er der flere  nordmænd, der har deres avlshopper opstaldet her, da det kan gøres meget billigere end i Norge, hvor for eksempel havre er væsentligt dyrere end herhjemme. Al jorden er heller ikke vores egen. Vi lejer de 22 hektar for at have nok til både afgræsning og grovfoder. Markerne dyrkes med almindeligt græs, græs med kløver, græs med lucerne, og så er der desuden en del engarealer. Vi kan derfor lave det meste af vores grovfoder selv og indkøber så det resterende foder. Grovfoder er det absolut vigtigste, så ved at lave det selv får vi det i den kvalitet, vi ønsker, siger Eva Søndergaard.

Stutteriet blev etableret i 2004, men Eva Søndergaard købte sin første avlshoppe allerede for 33 år siden. Der avles både dressur og springheste på stutteriet.

Årets deltagere

På dette års Landsskue, er der tilmeldt tre to-års hopper fra stutteriet. Det drejer sig om henholdsvis Vidtskues Rolette, der er en stor, rød dansk varmblods hoppe efter Romanov/Loran. Især Eva Søndergaards mand, Ulrik Christensen, har store forventninger til hoppen.

- Vi har i løbet af vores mange år som udstillere kun en enkelt gang vundet prisen skuets bedste føl med et pinto-føl, men med Rolette tror jeg, vi har en chance for at gøre det godt, håber Ulrik Christensen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ud over Vidtskues Rolette deltager også Vidtskues Jet Star, der er en brun dansk varmblods-hoppe efter Tailormade Stardust/Lambrusco Ask, og Vidtskues Freja, en pinto-hoppe efter Magic Dancer/Donatello Vesterlund.

God træning af hestene

Grunden til, at det primært er de unge hopper, der deltager i Landsskuet, er den positive effekt, det har på de helt unge heste at komme med "i byen".

- Det er rigtig godt at få fat i hestene som to-års. Der er de endnu ikke så stærke af sind, og det er derfor et godt tidspunkt for dem at komme med ud og opleve nye ting. Vi havde eksempelvis en hoppe, der i bogstaveligste forstand ville stille sig på bagbenene over det mindste. Hun er meget sensitiv og vågen og reagerede meget kraftigt på omgivelserne, men efter at have været bombarderet med indtryk, i de tre dage Landsskuet varer, blev hun from som en engel. Der var hun nødt til at holde sig til og støtte sig op af sin mønstrer, som var det eneste trygge og velkendte til skuet. Hun deltog endda i besindighedskonkurrence den sidste dag, hvor hun blandt andet gik over plastic. Noget, der ikke ville have været muligt førhen. Effekten har holdt lige siden. Hun er nu fire år og har i år fået sit første føl, fortæller Eva Søndergaard og uddyber, at det har haft samme effekt på alle de heste, der igennem årene har deltaget i Landsskuet.

- Hestene har været meget lettere at træne, når de blev tre år og skulle i gang. Det er, som om at alt er vand i forhold til de mange oplevelser, der er på Landsskuet, bemærker Eva Søndergaard.

- Det er nok lidt som unge mennesker, der kommer på efterskole. De er ofte mere modne end deres jævnaldrende efter et ophold, hvor de bliver udsat for en hel masse ting, pointerer Eva Søndergaard.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Stort sammenhold

Hele optakten, træningen, klargøring og ikke mindst selve Landsskuet er noget, der kræver mange hjælpere. Og det har Stutteri Vidtskue.

- Vi har efterhånden en del tilknyttede, som er faste hjælpere til Landsskuet. Det er både familiemedlemmer og nogle studerende fra Landbohøjskolen. Vi har endda en gruppe på Facebook kun for de folk, der er involverede i os og vores heste. Det er meget vigtigt, at det er erfarne folk der er med, så de ved hvad det vil sige at håndtere en stor hest på et sted som en dyrskueplads. Vi er altid mindst en hjælper mere, end vi har heste med, for det skal være hyggeligt at være på dyrskue og ikke et knokkelarbejde. Hvis vi et år er flere hjælpere, end vi har to-års heste, så kan vi godt finde på at tage en følhoppe med også, forklarer Eva Søndergaard.

Sidst i maj afholdes der træningslejr på stutteriet, hvor både heste og hjælpere træner mønstring og håndtering, så alle er klar til Landsskuet i juli.

Utænkeligt at undvære Landsskuet

- Tilbage i 1987 anskaffede vi os en campingvogn, som hele familien bor i under Landsskuet. Den er efterhånden så slidt, at den ikke længere kan køres frem og tilbage, og vi er på den måde blevet fastliggere på Landsskuet, for vognen kommer ikke længere med hjem, men bliver på pladsen fra år til år, smiler Eva Søndergaard.

Men at være fastliggere på Landsskuet er ikke nogen straf, for det ville være helt utænkeligt for familien ikke at deltage på Landsskuet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Børnene elsker det, og de ville heller ikke undvære det. De er efterhånden ved at have en alder, der gør, at de selv løber rundt på pladsen, som de kender ret godt. De får lige et telefonnummer på armen, og så bliver de sluppet løs, fortæller Eva Søndergaard om børnene Mette og Kristian på henholdsvis otte og seks år.

- Stemningen på Landsskuet avlerne imellem er også rigtig god. Det er noget andet på de her flerdages udstillinger frem for de kortere udstillinger. Her er der mere tid til hygge, fælles kaffe og fælles morgenmad. Der er en god blanding af nye og gamle avlere, og folk låner sig hellere til en hest, end de undværer at udstille, for det er bare ikke det samme at være med uden hest. Vi bliver desuden flere og flere udstillere i fremtiden, for fra i år er det også muligt at deltage med vallakker, fortæller Eva Søndergaard.

? Dyrskue skal være en hyggelig oplevelse for alle ikke kun slid og slæb?