Selv om svinebønderne i starten af april blev glade, da regeringen satte 150 millioner i spil til en støtteordning for dem, som ville bygge nyt, eller renovere, må de nu indse at pengene ikke går til svinebrug alene.

Embiom kontaktede nemlig Videncenteret der kunne fortælle at de 150 millioner ikke er fagrettet mod svin, men derimod kan gå til både svin, kvæg og fjerkræ. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

Morten Lindgaard Jensen, konsulent hos Videncenter for landbrug, kvæg i Skejby slår fast at de havde været i kontakt med ministeret og fået dette bekræftet. 

- Vi har endnu ikke fået information om, hvordan millioner fordeles imellem de enkelte sektorer, men jeg forventer, at alle dyregrupper bliver repræsenteret , sådan som NaturErhvervstyrelsen har meldt ud, siger han til Ebiom.

Derfor kan man kun vente og se, hvordan de 150 millioner bliver fordelt i fremtiden.