Abonnementsartikel
Fortsat stigning i antal af nye forpagtningskontrakter - blot i mindre grad end tidligere.
Maskinbladet.dk bragte forleden en citathistorie om en opbremsning i antallet af tyske landmænd, som forpagter jord i Danmark for at køre den dyrkede majs til biogasanlæg i Tyskland.
Vi citerede DR Syd korrekt, men da indslaget indeholdt en misforståelse, har Maskinbladet.dk uheldigvis bragt den misforståelse videre, konstaterer Tage Hansen, direktør i LHN, der er det tyske mindretals landboforening i Sønderjylland.
- Vi kan ikke registrere en opbremsning i nye forpagtningskontrakter til biomajsproducenter. Det, der er tale om, er, at de sidste tre års stigningstakt på 20-30 procent om året, er bremset op. Med andre ord forventer vi ikke, at antallet af nye forpagtningsaftaler oplever samme voldsomme stigningstakt i år som i de senere år. Vi har allerede i år lavet mange nye forpagtningsaftaler, og det vil også fortsætte henover året fra nu af, præciserer han.