Abonnementsartikel
Verdensbanken vurderer, at den seneste tids stigninger i fødevarepriser har har skubbet 44 millioner mennesker ud i ekstrem fattigdom
Inden for det seneste år er de globale priser på basale fødevarer steget med en tredjedel, oplyser dr.dk.
De globale fødevarepriser er kommet tættere på et farligt niveau, der truer mange millioner mennesker over hele verden, siger Verdensbankens præsident Robert Zoellick.
- Hvis politiske omvæltninger kombineres med stress relateret til fødevarepriser, skal der udvises speciel overvågenhed, siger han til det tyske nyhedsbureau DPA..
Dyrere fødevare har ikke udløst opstanden i Egypten, men de har virket som en forstærkende faktor, uddyber Zoellick, der er bange for, at fødevareprisernes himmeflugt skaber en forøget usikkerhed.
Fødevarepriser på dagsordnen Verdensbankens præsident opfordrer G20-landende til at sætte udviklingen af fødevarepriser øverst på dagsordnen, når de mødes i løbet af året.