Abonnementsartikel
Tirsdag endte majsprisen på de amerikanske markeder igen i det højeste nivaeau i to år
Tirsdag endte majsprisen på de amerikanske markeder igen i det højeste nivaeau i to år
Tirsdag var køberne atter aktive i det amerikanske majs-marked, hvilket førte til, at majs endnu engang lukkede i sit højeste niveau i to år, beretter Jyske Markets i nyhedsbrevet Dagens Afgrødekommentar.
Det var specielt foder- og ethanolproducenter af majs, der meldte sig på banen for at sikre deres fremtidige produktion.
Sojaprisen lå ligeledes stærkt tirsdag på det amerikanske marked, og blev dels trukket op af majsen, og dels af fornyet fokus på den fortsat høje efterspørgsel.
Blandt andet har Kina over de første ni måneder i år importeret 24 procent flere sojabønner end året før, og landet forventes at importere næsten 14 millioner ton for resten af året, og dermed fortsætte tendensen fra de foregående måneder med en stor import.
Kinesiske National Grain and Oils Information Center forventer, at Kinas sojaudbytte i år bliver 1,3 procent lavere end sidste år. Til gengæld ventes majshøsten at stige med 3,1 procent.