Merlo hører til blandt de førende producenter af teleskoplifte, og i dag er der seks produktlinjer med mere end 20 forskellige modeller.

Firmaet Runge & Sørensen med afdelinger i Vojens, Tilst og Benløse har nu udvidet sit produktprogram til at omfatte to af Merlos produktlinjer, nemlig Panoramic (modeller med en rækkevidde over 10 meter) og Roto.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Modellerne i Panoramic-linjen er karakteriserede ved en kapacitet fra 2,5 til 10 tons og løftehøjder fra 10 til 16 meter.

Roto-linjen har en kapacitet på op til fem tons og løftehøjder fra 13 til 21 meter. Roto er udstyret med en drejesokkel, som sikrer en 360 graders udnyttelse af teleskopliftens løfte- og placeringsegenskaber.

Begge modeller har et lavt støjniveau, et lavt forbrug af brændstof, en høj produktivitet og høj driftssikkerhed, anfører Runge & Sørensen. Hertil kommer et stort udvalg af tilbehør, som gør Merlo anvendelige til en lang række formål.