Økonomisk har det efterhånden gjort ondt på ØkoMælks leverandører i et års tid. Og selvom mejeriet løbende opnår små sejre, er der stadig lang vej til mål.

Den seneste succesoplevelse kom i begyndelsen af august, da der blev indgået en aftale med verdens næststørste detailkæde Metro – i første omgang om at levere mejeriprodukter til kædens fire danske afdelinger.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og selvom det fremover kan give nogle interessante muligheder, hvis ØkoMælk får adgang til Metros europæiske butikshylder med sine forædlede produkter, så er virkningen begrænset på kort sigt, hvor de lave afregningspriser tærer på den økonomiske polstring hos de 21 leverandører.

I april forlod ni leverandører mejeriet på grund af den pressede økonomi. Nogle skiftede til Arla Foods, nogle solgte kvoten, mens andre ligefrem solgte gården.

Men de tilbageværende leverandører tror fortsat på mejeriet, og der er da også positive opmuntringer i hverdagen.

- Vi får dagligt henvendelser pr. e-mail og telefon primært fra københavnske forbrugere, som vil høre, hvor de kan købe vores produkter.

- Og selvom situationen ser lidt mørk ud nu, henvender landmænd sig stadig og siger, at de gerne vil levere til os, hvis vi kommer til at mangle mælk, fortæller Kjartan Poulsen, der både er rådgiver for – og leverandør til – ØkoMælk, som han var med til at etablere i 1995.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bedre end forventet

ØkoMælk blev stiftet som et aktieselskab, men fungerer i praksis som et andelsselskab.

- Modellen med et aktieselskab blev valgt for at vise, at vi var villige til at skyde penge i projektet og på den måde få nogle banker med.

- Man skal have aktier for at levere til mejeriet, og aktierne kan ikke overdrages til andre end mælkeproducenter, så i princippet fungerer det som et andelsselskab, forklarer Kjartan Poulsen.

I 1995 var der underskud af økologisk mælk i Danmark, og det nyetablerede mejeri lavede en kontrakt med Dansk Supermarked om levering pr. 1. august.

- Cirka 20 var med til at etablere mejeriet, men kun en til to mand leverede mælk i begyndelsen. Resten stod standby, siger Kjartan Poulsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Første år budgetterede ØkoMælk med at tappe 2,5 mio. liter mælk. Men det blev til 6,5 mio. liter.

- Vi overskred allerede budgetterne i november, så en del landmænd sprang fra de andre mejeriselskaber i utide, siger Kjartan Poulsen.

Uholdbar situation

I begyndelsen var ØkoMælk udelukkende et handelsselskab, som lejede sig ind hos Nørup Mejeri ved Bredsten. Men da den voldsomme ekspansion fortsatte i 1996, blev det klart, at den model var uholdbar i længden.

Enten skulle Nørup Mejeri udbygges opad, da det lå indeklemt mellem villaer og en hovedvej. Eller også skulle nye faciliteter tages i brug.

- Vi kiggede på slagteriet i Grindsted og Varde og på de nuværende bygninger, som har tilhørt Diplom Is. De var mest velegnede på grund af deres produktionslokaler, kølerum med videre, så de blev ombygget i foråret 1998, fortæller Kjartan Poulsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den 6. august det år blev den første mælk tappet fra det nye mejeri i Vejen, og i løbet af 1998 kom en del nye leverandører med, så ØkoMælk nåede op på 32 leverandører.

Indvejningen fortsatte med at stige indtil 2001, hvor den toppede omkring 20 mio. kg. mælk. Men så gik det galt.

Mistede DS

ØkoMælk var stort set bygget op om én kunde, Dansk Supermarked, som samtidig var en af de mest attraktive i branchen. Nemlig hjemmemarkedets næststørste aftager, som købte store mængder konsummælk.

Den kunde ønskede Arla også at få fingre i, og det lykkedes i 2001. Med et slag stod ØkoMælk dermed uden aftagere til størstedelen af produktionen.

- Afregningsprisen blev nedsat før vi stoppede med at levere til Dansk Supermarked for at være på forkant med udviklingen. Vi fik også tilknyttet en salgskonsulent sidste sommer. Arbejdet gik ud på at skaffe nye afsætningskanaler blandt andet de FDB-ejede butikker i lokalområdet samt i Århus, København og på Fyn, fortæller Kjartan Poulsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

ØkoMælk fik en fod inden for hos 12 Kvickly"er i en tre måneders testperiode, men selvom det lykkedes for mejeriet at flytte markedsandele, faldt testen alligevel ikke ud til mejeriets fordel. To forskellige mælketyper betød for stort et spild for butikkerne.

- Jeg synes, at det er forkert, at vores produkter, der solgte godt, skulle dække tabet for de produkter, som skulle nedskrives. Rabatstrukturen, hvor man mister rabat på alle produkter, hvis man køber økologisk mælk hos en anden udbyder, er kraftigt medvirkende til det smalle mælkeudbud i butikkerne, konstaterer Kjartan Poulsen.

Metro og Tyskland

Tre af de 12 Kvickly-butikker fra testen er fortsat kunder hos ØkoMælk, som leverer til cirka 35 butikker og grossister i dag.

Den seneste i folden er Metro, som kan blive et interessant bekendtskab.

- Metro aftager ikke de helt store mængder mælk, men kan blive en god åbning til det europæiske marked. For selvom der er langt op til Wall-Mart, er Metro verdens næststørste detailkæde, siger Kjartan Poulsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Baggrunden for aftalen med Metro er, at kæden gerne vil profilere sig med andet end standardvarer.

- Vi mener, at vi kan hjælpe Metro med at profilere sig, og der er mange småhandlende, som køber ind hos dem, siger Kjartan Poulsen.

ØkoMælk bearbejder også fortsat det tyske marked, hvor mejeriet flere gange har været tæt på at indgå en leveringsaftale. Men hver gang er det blevet udskudt.

- Tyskland er et svært marked. Vi har et testsalg i butikker i Flensborg og vil forsøge at bearbejde en grossist, siger Kjartan Poulsen.

Satser på frisk mælk

Situationen er ikke tilfredsstillende med de kontrakter, som mejeriet pt. har indgået med aftagere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Økonomisk er det stadigvæk en kamp for livet. Der skal flere kontrakter i hus. Mejeriet er bygget op til at tappe frisk mælk. Det er grundstammen og det, vi går efter at lave aftaler om, siger Kjartan Poulsen.

Efterhånden sælger ØkoMælk dog også en del Cheddarost. Cirka 20 til 40 tons om måneden – primært til Mellemøsten og hjemmemarkedet.

Osten er kommet ind i billedet på grund af den overskudmælk, som et mejeri altid må køre med. Torsdag skal der bruges mest mælk – på grund af weekendsalget – og derfor skal mejeriet være dimensioneret til at kunne klare den kapacitet.

Det betyder pr. automatik, at der er overkapacitet resten af ugen. Den overkapacitet bruger ØkoMælk primært til at producere Cheddar, men også andre forædlede produkter.

Forkert størrelse

Kjartan Poulsen er optimist på ØkoMælks vegne, selvom økonomien aktuelt er anstrengt og fremtiden også på nogle punkter tegner mørk.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Markedet vil også fremover være svært i Danmark. Antallet af indkøbere bliver hele tiden mindre. I dag er der kun tre betydende tilbage, og det betyder meget, siger Kjartan Poulsen.

De tre er Coop, Dansk Supermarked og SuperGros.

- Stort set alle firmaer og indkøbere ønsker færre leverandører. Men de ønsker også alle spændende kvalitetsprodukter. Det er to modsatrettede poler, som gør det svært, mener Kjartan Poulsen.

Han vurderer, at der er en åbning for lokalt produceret mælk, men er ikke sikker på, at det kan blive ØkoMælks redning.

- Det er vi måske for store til. Den afsætning kommer måske til at foregå på gårdniveau. Gårdene bliver jo lige så store som små mejerier efterhånden, siger Kjartan Poulsen.

Strategien fremover

Kjartan Poulsen forventer, at ØkoMælk fremover skal klare sig ved at producere en mindre portion frisk mælk og sælge til enkeltbutikker og eventuelt en enkelt kæde.

- Derudover skal vi levere specialprodukter som eksempelvis de to sommerprodukter, vi i øjeblikket leverer til Dansk Supermarked, siger Kjartan Poulsen.

Produktudvikling skal der også hele tiden til.

- Men med base i kendte, danske produkter. Det er vores kærnemælk med hyldeblomst og koldskål med tykmælk gode eksempler på, siger Kjartan Poulsen.Foto1: