Abonnementsartikel

En af Mejeriforeningens pladser i Dansk Kvæg gives nu til "øvrige andelsmejerier"

På 2001-generalforsamlingen i Mejeriforeningen blev der rejst skarp kritik af, at alle foreningens fire repræsentanter i Dansk Kvæg kom fra Arla Foods.

- Jeg kan oplyse, at Arla Foods i Mejeriforeningens bestyrelse har meddelt, at man vil anbefale, at den ene af Mejeriforeningens fire pladser i Dansk Kvæg stilles til rådighed for det bestyrelsesmedlem, der repræsenterer gruppen af "øvrige andelsmejerier", sagde Kaj Ole Pedersen på foreningens generalforsamling torsdag den 19. september 2002.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Han forklarer, at skinnerne nu er lagt ud for Dansk Kvæg, og at det derfor er naturligt at åbne op for, at "øvrige andelsmejerier" kan indtage den ene plads i bestyrelsen for Dansk Kvæg.

Hvis der bliver valgt en repræsentant for "øvrige andelsmejerier" til Dansk Kvæg, bliver det den ene person, som sidder på denne plads i Mejeriforeningens bestyrelse, som også kommer med i bestyrelsen for Dansk Kvæg.