Lige som resten af bygge- og anlægsbranchen har kloakmestrene ikke gået krisen igennem uden skræmmer. Flere kloakmestre er de seneste år gået konkurs på grund af færre opgaver og deraf skærpet konkurrence.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Alligevel holder Danske Kloakmestre status quo med 480 medlemmer. Ifølge foreningens formand Verner Kristiansen er det gåpåmod og arbejdsomhed fra foreningens side, der har holdt medlemstallet stabilt.

- Vi har arbejdet videre ufortrødent og gjort, hvad der skal til, for at medlemmerne ikke skrider - for eksempel har vi fået garantiordning, en skide god fagmesse, et flot medlemsblad og en masse gode og gratis medlemskurser, forklarer Verner Kristiansen.

Skal tænke fremad

Formanden har ingen planer om at lurepasse i det kommende år.

- Det stabile medlemstal beviser, at det var en rigtig strategi hele tiden at tænke fremad og gå på med krum hals og flid. Vi er helt klar til at angribe det nye år, lover Verner Kristiansen forud for foreningens generalforsamling, der bliver afholdt den 31. marts.