Abonnementsartikel

Vestjyllands Andel fik i sit første regnskabsår en nettoomsætning på 681 millioner kroner - overskuddet blev på 22,6 millioner kroner

Vesjyllands Andel er kommet fint ud af sit første leveår. Nettoomsætningen er opgjort til 681 millioner kroner, mens nettooverskuddet er på 22,6 millioner kroner. Det skriver Grovvarenyt.

- Nettoresultatet på 22,6 millioner kroner betragter vi som meget tilfredsstillende, især i lyset afden hårde afskrivningspolitik som er videreført i Vestjyllands Andel, hvor bygninger afskrives over 20 år, og inventaret som maskiner og biler afskrives over fem år, sagde foreningens formand, gårdejer Leif Haubjerg, på foreningens generalforsamling.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Trods millionoverskuddet er man fortsat på jagt efter besparelser.

- Det er dog stadig en udfordring at få trimmet Vestjyllands Andel, så vi hele tiden yder detbedste set i forhold til landmanden, på de lavest mulige omkostninger. Kun derved kan vi sikre, at også fremtiden vil levne plads til en stærk, lokal grovvareforening, sagde Leif Haubjerg.