Stenderup Maskiner er på banen med en serie læssere fra Ahlmann, der fremstilles på Ahlmanns fabrik i Rendsburg i det nordlige Tyskland og har 50 års erfaring med produktion af svinglæssere til landbrug, industri og militærbrug.

Ahlmann-læsserne med knækstyring har brugere i Danmark efterhånden stiftet bekendtskab med, men Ahlmann-læssere med krabbestyring og sving-læssersystem kender kun få til.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Peter Henningsen fra Stenderup Maskiner fremhæver, at man har store forventninger til de nye systemer på Ahlmann-læsserne.

De krabbestyrede læssere har en venderadius på helt ned til 3,9 meter. Det betegner Peter Henningsen som en klar fordel i landbruget.

- Den lave venderadius betyder, at læsseren i foderlader og lignende har nemt ved at komme rundt, selv hvor pladsen er trang, siger han.

Fleksibelt læssersystem

Peter Henningsen peger på, at en krabbestyring kombineret med sving-læssersystemet giver en god fleksibilitet.

- Ahlmanns sving-læssersystem, hvor det er selve læsseraggregatet, der drejer, betyder ved blandt andet aflæsning og læsning af for eksempel lastvogne eller en fuldfodervogn, at man bakker hen ved siden af disse og derefter svinger skovlen rundt, hvor man ønsker at aflæsse, siger Peter Henningsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det giver pladsbesparelse såvel som tidsbesparelse, da man ikke først skal bakke og igen køre frem.

- For entreprenører, der kører ved landeveje, har dette også stor betydning, da man kan holde sig inde på en vejbane og ikke behøver at blokere to vejbaner ved læsning i en vogn, siger han.

Kan køre på landevej

Krabbestyringen, hvor alle fire hjul drejer, giver ikke problemer ved kørsel på landevej. Hjulene kan låses via en el-kontakt, så man ved høje hastigheder kun drejer på baghjulene.

- Hjulene, som via krabbestyring kan tvangsstyres, betyder også, at man ved anlægsarbejder aldrig klemmer sig selv inde.

- Man kan sætte hjulene til at dreje samme vej, så man eksempelvis kan køre ud fra en mur og ikke svinger maskinen som ved eksempelvis en traditionel knækstyret maskine, siger Peter Henningsen

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kan grave 180 grader rundt

Sving-læssersytemet bevirker, at man kan montere en gravearm på redskabskoblingen, hvorved læsseren bliver til en gravemaskine. Muligheden for at grave 180 grader rundt er bevaret ved denne løsning.

En hydraulisk redskabskobling sikrer samtidig, at man hurtigt kan skifte redskab.

Sving-læssersystemet er opbygget således, at man krøjer læsserarmen med en fodpedal. Når armen er drejet mere end 30 grader, låser to cylindre automatisk baghjulsakslen, hvorved maskinen bliver stiv.

- Dette betyder, at alt, hvad maskinen kan læsse i skovlen, kan drejes om på siden og aflæsses uden risiko for krængning, fremhæver Peter Henningsen.

Luksuskabine med frit udsyn

Ahlmann-læssere er ifølge Peter Henningsen alle monteret med luksus-kabine, som giver udsyn 360 grader rundt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Som en unik ting er maskinen næsten total smørefri, da alle bolte og bøsninger er fremstillet i et specielt teflon-materiale, som er fuldstændigt smørefrit, forklarer han.

Han fremhæver, at den smørefri-egenskab giver store reduktioner i det daglige smøreprogram og tidsbesparelse.

- Det giver i sidste ende mange besparelser i forhold til skaderne ved en eventuel manglende smøring, siger Peter Henningsen.

Flere modeller i serien

Ahlmann-læsserne findes i modellerne AS 50, AS 70, AS 90, AS 150 og AS 200. Den mindste model, AS 50, har en egenvægt på 4.120 kg, en bredde på 1,65 meter og en kiplast på 2.430 kg. Motorens effekt er på 40 heste.

Den største model i serien, AS 200, har en egenvægt på 13.750 kg, en bredde på 2,657 meter og en kiplast på 7.740 kg.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For denne model er motorens effekt 175 heste.