EUs fødevareministre kunne 26. april ikke nå til enighed om et kompromisforslag om nye regler for dyretransporter.
Uenigheden var så stor, at man helt opgav at komme videre i denne omgang, skriver Jyllands-Posten.
Fødevareminister Mariann Fischer Boel (V) er glad for, at forslaget ikke kunne vedtages, da det ud fra et dyrevelfærdssynspunkt ville betyde en forringelse i forhold til de nuværende regler.
- Et kompromis ville have været en katastrofe ud fra en dansk synsvinkel, siger Mariann Fischer Boel.
- De sydeuropæiske lande ønsker, at man skal kunne køre med dyrene i op til 50 timer, hvor vi holder fast i otte timer. Så det kompromis, vi i givet fald kunne lave, ville være ringere end det, der gælder i dag.
Kompromisforslaget fra EUs irske formandskab gik ud på, at dyr må transporteres ni timer, efterfulgt af to timers stop, hvorefter dyrene igen må transporteres ni timer, når blot denne transport efterfølges af en 12 timers hvileperiode.
Forslaget strider imidlertid mod den danske holdning om, at dyr højst må transporteres i otte timer.





