Abonnementsartikel
I forbindelse med en EU-beslutning om afdækning af omfanget af BSE hos får og geder, er det i Danmark besluttet, at BSE-tjekke alle får, der bliver slagtet på et slagteri i perioden 15. september til 31. december i år.
Det skriver DMA i sit ugenyt for oksekød.
Baggrunden er, der der i begyndelsen af 2006 blev fundet tre får (to i Frankrig og én på Cypern) mistænkt for at være smitet med BSE.
Det er endnu uafklaret, om dyrene har været smittet, men for at undersøge BSE-forekomsten i får og geder blev det beslutet, at alle medlemslandene skal undersøge et vist antal får over 18 måneder denne undersøgelse er ud over den igangværende scrapie-undersøgelse.
Ud over beslutningen om BSE-tjek af alle slagtede får, er alle selvdøde og aflivede får og geder i Dannmark siden 1. maj blevet undersøgt.