Abonnementsartikel

Hos Danish Crown glæder man sig over, at kampagnen for det danske svinekød har løftet salget – godt støttet af detailhandlen.

Det skriver selskabet i Uge Info.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kampagnen blev skudt i gang i uge 40 samtidig med starten på det nye regnskabsår, og sammenlignet med samme periode sidste år, er salget i kampagneugerne steget med op mod 10 procent.

- Vi har oplevet en generel god opbakning fra detailkæderne. Mellem 60 og 70 procent af detailhandlen bakker op om kampagnen, siger Claus Hein, der er hjemmemarkedschef hos Danish Crown.

Han fortsætter:

- Vi er kommet rigtig godt fra start også hjulpet af, at der i medierne blev skrevet meget om fødevaresikkerhed. Og det er netop en af de kvaliteter, som 100% dansk svinekød fra Danish Crown står for.

Første del af kampagnen i medierne sluttede i uge 48, men markedsføringen overfor forbrugerne fortsætter. Og først i det nye år vil der igen blive sat fokus på det danske svinekød.