Dette er en dialog. Brug Tab og Shift+Tab for at navigere mellem felter. Tryk Escape for at lukke dialogen.
Er du sikker på, at du vil udføre denne handling
Dit abonnement er suspenderet
Abonnementet er suspenderet da vi ikke har modtaget din betaling. Betal venligst din faktura. Hvis du har spørgsmål til din faktura er du velkommen til at kontakte os på tlf. +45 96 26 52 52
eller support@fbg.dk.
Websitet anvender cookies og lokal lagring bl.a. for at huske dine indstillinger og til statistik. Ved at bruge sitet accepterer du dette.
Dialog. Brug pil op og ned til at vælge sprog. Tryk Enter eller Mellemrum for at vælge.
Tryk Escape for at lukke dialogen.
Kategori: Hyo
Abonnementsartikel
Soen kan kompensere - men det har en pris
Drægtige søer kan håndtere store udsving i aminosyreforsyningen, men senere kommer der en regning, der skal betales, pointerede Thomas Sønderby Bruun på So- og Fodringsseminar.
Selv når fodringen ikke rammer soens behov præcist, er den i stand til at holde produktionen i gang. Det var et af de centrale budskaber fra chefkonsulent Thomas Sønderby Bruun, Seges Innovation, da han talte på So- og Fodringsseminar i Horsens.
- Soen er nemlig fantastisk til at kompensere ved afvigelser fra Excel, sagde han med henvisning til forskellen mellem de teoretiske normberegninger og den biologiske virkelighed i stalden.
Få adgang til hele artiklen
Prøv første måned for kun 1 kr. og få ubegrænset adgang til alt indhold på Maskinbladet.dk*
* Efter første måned fortsætter abonnementet automatisk til normalpris - 179 kr. pr. md inkl. moms. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke tidligere har abonneret på Maskinbladet.dk.