Denne side kan ikke udskrives
Spilletid: 08:29 min
PowerGear Same Iron 190 Continuo
26/1 2010 | kl. 17:53
Helge Nielsen tester Same Iron 190 Continuo. Traktoren er den første traktor fra Same med trinløs transmission over 200 hestekræfter. Den nye traktor rummer også SDF Gruppens helt nye IMonitor-terminal.
Kommentarer
Jeg har haft adskillige træktormærker i min tid som traktorføre. Aldrig har jeg været så glad og tilfreds med et mærke som Deutz, som er identisk med den testede Same. Der er bare ingen problemer overhovedet, og så er brændstoføkonomien simplethen uden samligning. Har netop bestilt 2 stk. helt nye Deutz Agrotron 630TTV, som jeg glæder mig rigtig meget til at tilbringe masser af timer sammen med.
Til Niels .
Husk at få din instruktinsbog med på dansk. Jeg har ventet på min i et år nu, til en 620 TTV.
Hvilket jeg vil kalde sløvt.
den ser stadig nogat gammeldags ud inden i men det er jo en same
Indsend kommentar
Søg efter tv-indslag
Seneste tv-indslag
|
|
||||
|
|
|
|
Mest sete tv-indslag
|
|
||||
|
|
Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev
Få nyhederne direkte i din indbakke
Kommende arrangementer
15. Februar 2012
20. Februar 2012
24. Februar 2012
24. Februar 2012
25. Februar 2012
25. Februar 2012
28. Februar 2012
















Jeg kører selv meget i Deutz og jeg har også både kørt i Same og de andre kopier af deutz traktoren, jeg mener at Same er en okay traktor men det mangler lidt til det daglige arbejde såsom let at smøre også er den ikke særlig nem at dreje med som der bliver nævnt i indslaget.