Svinebrug

Flere svin trods krisetider

Mens en af de største kriser har ramt dansk svineproduktion, har svineproducenterne forbedret effektiviteten og totalt øget svineproduktionen i Danmark med godt 800.000 svin

 

Friske tal viser, at danske svineproducenter i 2011 øgede produktionen med godt 810.000 svin. Det er sket samtidig med, at adskillige producenter har drejet nøglen og forladt erhvervet - enten frivilligt eller som følge af tvangssalg eller konkurs.

Dette tal har overrasket i branchen, der havde ventet en noget mere afdæmpet stigning - også set i lyset af 2013-problematikken, som har medført en afviklingsplan i adskillige produktioner og dermed ikke det samme pres på at øge produktiviteten.

Den øgede produktion betyder, at eksporten af smågrise igen er steget med cirka en halv million, samtidig med at de danske slagtninger ligger knap 700.000 højere i 2011 end i 2010. Til gengæld har eksporten af slagtesvin og søer været den laveste i flere år. Kun en halv million slagtesvin og søer har krydset landegrænsen på deres sidste rejse.

Fortsat stigende smågriseeksport

Disse eksport-tendenser spår Landbrug & Fødevarer fortsætter i 2012.

Smågriseeksporten forventes også i 2012 at stige med godt en halv million, og eksporten af slagtesøer forventes at ligge uændret på cirka 10.000 om måneden, hvorimod eksporten af slagtesvin ventes at falde yderligere til cirka 20.000 om måneden mod godt 30.000 om måneden i 2011.

De hjemlige slagtninger forventes som følge heraf at komme til at ligge godt tre procent under 2011-niveauet.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Brugernavn: *
Adgangskode: *
Kommentar: *
Den lille Bonde
21. feb 2012 kl. 21:28

når grise blir så billige kan man da også ligeså godt udvide.man skal udvide når de ikke koster noget og sælge når de topper.

thomas gaden
21. feb 2012 kl. 15:27

ja der er ikke mere krise end bankerne gør det til

MP
21. feb 2012 kl. 11:24

Det var godt så er flæskestegen sikret...

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke