Alternative foderkilder kræver grundighed
Når man fodrer sine svin med alternative produkter, kræves stor omhyggelighed og interesse for at få gode resultater. Det gælder i særdeleshed, når der er tale om fermenteret foder.
Håndtering, rengøring, grundighed og interesse er essentielle nøgleord, hvis man som svineproducent ønsker at fodre sine grise med alternative fodermidler. Alle disse betingelser er opfyldt hos Jørn Willumsen på St. Kilsgaard ved Sunds i Midtjylland. Jørn har i særdeleshed forstået vigtigheden i korrekt håndtering af fermenteret vådfoder, så man derved undgår toksiner og fejlgæring, hvilket de rengjorte områder ved siloer og foderlade også vidner om.
- Man skal jo se på det som et køkken, hvor der tilberedes mad. Der skal være rent og ordentligt, for at man kan få fremstillet et ordentligt foder, forklarer Jørn Willumsen.
Brød og dej som fodermiddel
På St. Kilsgaard fodres der med en del alternative fodermidler. Mange forskellige ingredienser er blevet prøvet af, men det er brød og dej, der har vist sig at fungere bedst. Desuden fodres der meget med kernemajs.
- Vi har tidlige forsøgt os med både slik, mask og småkager, men ingen af delene har fungeret optimalt for os, fortæller Jørn Willumsen.
Læs mere i det nyeste nummer af Hyologisk, der udkommer fredag den 3. januar.
Har du abonnement på bladet, kan artiklen desuden læses på www.hyologisk.dk.
Ikke-abonnenter kan også læse artiklen på hjemmesiden ved at købe adgang til artiklen.
Der kan bestilles abonnement på www.hyologisk.dk eller 7620 7970.





Kommentarer