Der er en klokkeklar sammenhæng mellem græs og kødkvaliteten, viser ny undersøgelse.
Flere vitaminer i kød fra tyrekalve på græs
Kød fra økologiske tyrekalve på græs indeholder flere vitaminer og har en sundere fedtyresammensætning end kød fra konventionelt opdrættede kalve (Dansk Kalv).
Det viser en afprøvning med to hold kalve, som Økologisk Landsforening og to økologiske landmænd har foretaget. Kødet blev efterfølgende undersøgt af forskere på Aarhus og Københavns Universiteter, som sammenlignede det med konventionelt kalvekød.
- De økologiske kalve, som blev slagtet efter fem måneder på græs, havde kød med et højere indhold af E-vitamin og beta-carotén (A-vitamin) end kød fra konventionelt opdrættede kalve, fortæller projektleder Irene Fisker fra Økologisk Landsforening.
Det økologiske kød havde også en sundere fedtsyreprofil.
Græsset gør forskellen
Ifølge Irene Fisker er der en klokkeklar sammenhæng mellem græs og kødkvaliteten.
- Det er græsset, der gør forskellen. Vi ser samme tendens med højere indhold af diverse vitaminer og gavnlige fedtsyrer i mælken fra malkekøer, der går på græs. Græs er kvægs naturlige føde, og det kommer også til udtryk i mælk og kød, når køerne æder så naturligt som muligt, siger Irene Fisker.
Mens Aarhus Universitet stod for analyserne af kødet, blev kødet smagstestet på Københavns universitet.
- Smagspanelet fandt blandt andet, at det økologiske kød var mere mørt og havde mere såkaldt græssmag (vildtsmag) end det konventionelle kød, siger Irene Fisker.
De to hold kalve var født i henholdsvis forår og efterår. Slagtetidspunktet var således også forskelligt for de to hold. Det ene blev slagtet direkte efter at have gået på græs i sommerhalvåret, mens den anden gruppe blev slagtet i vinterhalvåret efter en periode i stalden. Forskellen i vitaminindhold i kødet i forhold til de konventionelt opdrættede kalve var størst for den gruppe, der blev slagtet direkte fra græs.
Det højere indhold af essentielle fedtsyrer var fælles for alle de økologiske kalve. Om vinteren blev kalvene overvejende fodret med græsensilage (mælkesyre-gæret græs) samt korn.
Relaterede artikler
Tags
Mest læste nyheder
Stor dag for Danish Crown
1 dag siden
Køer sover godt i deres eget møg
1 dag siden
Arla skruer op for bestyrelseshonorarer
9 dage siden
Mælkeprisen 15 øre op
2 dage siden
LDM: Andelsdemokrati har spillet fallit
3 dage siden
Flere nyheder
DeLaval med endnu en malkekarrusel
17 dage siden
Danske køer skal have mere wellness
17 dage siden
Bestil din sæd online
18 dage siden
Nu kan du også låne køer
03.05.13 | 13:04
Landsskuet åbner for det urene kvæg
03.05.13 | 10:52
Aktuelle job
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Maskinmester til teknisk salgssupport
Alfa Laval Aalborg A/S
Landbrug / Agro - tekniker
Lantmännen Danpo
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler fra Maskinbladet
Vil du syne landbrugets sprøjter?
3 timer siden
0
Maskinservice-virksomheder kan nu søge om at få lov til at foretage sprøjtesyn for Miljøstyrelsen.
De bæredygtige klager over politianmeldelse
4 timer siden
0
Direktør i Bæredygtigt Landbrug klager til NaturErhvervsstyrelsen, efter at styrelsen har politianmeldt foreningens formand for at have brudt randzoneloven.
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
5 timer siden
0
De to første Fendt 500 er allerede leveret til deres respektive ejere. På landets større dyrskuer vises Fendt 500 for første gang til det brede publikum.
Udvalgte artikler fra Maskinbladet
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
1 dag siden
0
En ny ph.d.-afhandling viser, at jordens vand- og luftledningsevne lider skader efter kørsel med tunge landbrugsmaskiner.
Randzoneinspektion med kaffe og kage
1 dag siden
1
Landmand Asger Møller Madsen havde den 22. maj besøg af en kontrollant fra NaturErhvervstyrelsen og to landbetjente, som skulle kigge på randzoner.
Køer sover godt i deres eget møg
1 dag siden
0
At køer sover i deres eget møg, er til gavn for både dyrevelfærd og miljø. Køernes eget møg kan omformes til gyllefiber, der giver et blødt sengeunderlag.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.