Websitet anvender cookies og lokal lagring bl.a. for at huske dine indstillinger og til statistik.
Ved at bruge sitet accepterer du dette.   Læs mere

OK

Dansk Blåkvæg: Vi havde tillid til formanden

Af Anders Melchiorsen - 28. aug. 2017 KL. 15:19

Svindel for to millioner kroner resulterede i øjeblikkelig bortvisning af formand.

På bestyrelsesmøde i foreningen Dansk Blåkvæg den 10. august blev formanden, Lars Thede, med øjeblikkelig virkning bortvist, efter svindel for to millioner kroner var blevet afsløret. Det oplyser foreningen.

Nuværende formand for foreningen, Per Glerup, er chokeret over, at svindlen kunne finde sted.

- Lars er en mand, vi alle har haft tillid til. Vi havde overhovedet ikke regnet med, at han kunne finde på sådan noget. Han var åbenbart ikke den person, vi regnede med, han var, siger Per Glerup.

Økonomisk rod

Bestyrelsen havde fundet ud af, at der var store uregelmæssigheder i foreningens økonomi. Der opstod også begrundet mistanke om, at der var begået underslæb mod foreningen i en periode, der strækker sig fem år tilbage i tiden.

- Vi havde fået ny kasserer i år og han havde så fundet nogle ting, der ikke var, som de skulle være. Han har så overgivet det hele til vores revisorfirma, og så må de afgøre, hvad der skal ske fremadrettet, siger Per Glerup.

Skat og netbank

- Kassereren fik adgang til Skat og kunne se, at der var noget restance, og han kunne se på netbanken, at ikke alt var, som det skulle være. Så har vores revisionsselskab siden da fundet endnu mere, siger Per Glerup.

Episoden har gjort, at der kommer ny procedure for håndteringen af foreningens økonomi.

- Fremover er det revisionsfirmaet, der kommer til at klare det hele, siger Per Glerup.

Få nyhederne først!Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og vær på forkant med dagens landbrug.

 

Læs maskinbladet på

Læs maskinbladet på desktop

Desktop

Læs maskinbladet på tablet og smartphone

Tablet & smartphone

Læs maskinbladet på nyhedsbrev

Nyhedsbrev

Læs maskinbladet på print og iPaper

Print og iPaper

reklame