I denne lavning ønsker Jesper Ungstrup Nielsen fra Wedelslund Gods at opsætte vindmølle. Foto: Anita Corpas.
Vindkraft kan sikre godsets økonomi
I dag, mandag den 1. oktober, skal Skanderborg Kommunes Miljø- og Planudvalg behandle kommmunens vindmølleplan, og ejeren af Wedelslund Gods, Jesper Ungstrup Nielsen, har i den anledning bedt udvalget om at se positivt på hans vindmølleplaner.
Det kommunale udvalg overvejer nemlig at udelade godsets ønske om grøn energi i de kommunale vindmølleplaner.
- Vi er meget forbavsede over, at man vil dumpe os allerede i den indledende fase. Specielt fordi meget af argumentationen mod møllerne er baseret på helt ufaktuelle oplysninger, siger Jesper Ungstrup Nielsen i en pressemeddelelse.
Han peger på, at det må være i kommunens interesse at imødekomme regeringens nationale 2020 mål om vedvarende energi.
Objektiv beslutning
I sin skrivelse anmoder Jesper Nielsen derfor udvalget om, at den endelige beslutning, om der må opstilles vindmøller eller ej, sker på et fagligt grundlag og ikke en række tilfældige gisninger.
- Vi søger mulighed for at udarbejde en objektiv VVM-redegørelse for mølleidéen, frem for at man eventuelt forkaster et visionært projekt allerede i dets fødsel, forklarer han.
I sin henvendelse til udvalget lægger Jesper Nielsen ikke skjul på, at det ligger ham meget på sinde økonomisk at fremtidssikre stedet og dets arbejdspladser.
- Det er vigtigt for os som ansvarlige for Wedelslund Gods og de familier, som ernæres ved godsets drift, at kunne udvikle virksomheden i en moderne retning, siger Jesper Nielsen.
Han forklarer, at arbejdspladser og lokal udvikling er afgørende elementer for at sikre vækst i et lille samfund.
40 arbejdspladser
Jesper Nielsen mener, at mølleprojektet vil generere cirka 40 arbejdspladser i etableringsfasen. Dertil kommer, at lokalområdet omkring vindmøllerne vil få mulighed for at få del i de 800.000 kroner, møllerne i kommunen vil bidrage med til den grønne fond i Energinet Danmark.
- Det giver lokalsamfundet en enestående chance for at søge midler til rekreative tiltag eller kulturelle og informative aktiviteter i lokale foreninger, pointerer Jesper Nielsen.
Banken bakker op
Bliver mølleprojektet en realitet, vil de tre vindmøller kunne forsyne 6000 husstande i Skanderborg Kommune med vedvarende energi. Og finansieringen til en samlet sum af 100 millioner kroner er også på plads.
- Det er ingen hemmelighed, at landbruget helt generelt er i vanskeligheder. Derfor er det opløftende, at pengeinstitutterne er meget positive, når det drejer sig om at finansiere tiltag til vedvarende energi, siger Jesper Nielsen, der forklarer, at godsets 4.800 kvadratmeter fredede bygninger de seneste år er renoveret for godt 25 millioner kroner.
Møllemodstand
Til trods for modstand imod møllerne er interessen for køb af mølle-anparter stor, og der er forkøbsret på anparter for alle lokale indenfor en radius af 4,5 kilometer.
- Flere lokale beboer har meldt sig positivt interesserede, hvoraf en enkelt umiddelbart har udtrykt ønske om at ville købe anparter for en lille million, siger Jesper Nielsen og tilføjer:
- Jeg har respekt for, at der er forskellige meninger om vindmøller - også om hvor de skal stå, men det må være rimeligt, at beslutning om vindmøller tages på et sagligt grundlag, fastslår han.
Relaterede artikler
Mest læste nyheder
Vil du syne landbrugets sprøjter?
1 dag siden
Danske landmænd høster guld i Østeuropa
11 timer siden
De bæredygtige klager over politianmeldelse
1 dag siden
Fendt 500 har Danmarkspremiere på de større danske dyrskuer
1 dag siden
Hver syvende bornholmer arbejder med landbrug
i går kl 13:54
Flere nyheder
Notering uge 22
2 dage siden
Fingerpeg om de mest brugte svampemidler
2 dage siden
Lærere i Danmark bliver undervist i økologi
2 dage siden
Embedsmænd får frit spil til at fejlfortolke EU-regler
2 dage siden
Stenede grise på naturcenter
2 dage siden
Aktuelle job
Værkfører/assistent til servicecenter for landbrugsmaskiner
Johs. Mertz A/S
Maskinmester /ingeniør til biogas og gas til transport
HMN Naturgas Vest
Reservedelsekspedient landbrugsreservedele, Ringsted
Johs. Mertz A/S
Produktkonsulent til store landbrug
Anonym
Ingeniør/Maskinmester til garantihåndtering
MAN Diesel & Turbo Guarantee and Logistics (LEO2)
Kilde: Ofir.dkSeneste artikler
Danske landmænd høster guld i Østeuropa
11 timer siden
0
Seks af de førende landbrugsselskaber har de seneste fem år tjent en milliard kroner i Østeuropa. Det mest succesfulde, Polen Invest, har haft et overskud på næsten en halv milliard kroner.
Hver syvende bornholmer arbejder med landbrug
i går kl 13:54
0
Landbrug er lig med arbejdspladser, og det kan ses på Bornholm, hvor landbruget med følgeindustri fylder en syvendedel af øens arbejdsmarked.
Vil du syne landbrugets sprøjter?
1 dag siden
0
Maskinservice-virksomheder kan nu søge om at få lov til at foretage sprøjtesyn for Miljøstyrelsen.
Udvalgte artikler
Kød bremser for frihandelaftale
2 dage siden
0
Det er ikke helt gratis for europæiske landmand at åbne op for frihandel til Canada.
Færre døde søer i år
2 dage siden
0
For femte år i træk er antallet af danske søer, der dør eller bliver aflivet ude i staldene, faldet.
Tunge traktorer ødelægger landbrugsjorden
2 dage siden
0
En ny ph.d.-afhandling viser, at jordens vand- og luftledningsevne lider skader efter kørsel med tunge landbrugsmaskiner.








Byggeteknik.dk - Format til mere
Maskinteknik.dk - Format til mere
Grønteknik.dk - Format til mere
Fritidsmarkedet.dk - Format til mere
Jordbruksaktuellt - Format til mere
Entreprenadaktuellt - Format til mere
Bedre Gardsdrift - Format til mere

Cookie- og privatlivspolitik


Kommentarer
Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.