Chresten Christensen skulle et stykke ind i september, før han kunne sige, at høsten var i hus. Her står han foran en Case IH CVX 195 med Trima frontlæsser, som han bruger hver dag til læsning af foder.

Ustadigt vejr gav høstpanik

Maskinstationer oplever hyppigere skader på maskinerne, når vejret skifter om i høsttiden. Den såkaldte høstpanik rammer landmændene, herunder Chresten Christensen, som dog prøver at slå koldt vand i blodet

kpc  20.09.12 | 16:28

Kroppene er spændte som flitsbuer. Det fylder så meget, at man ikke kan tænke på andet. Høstarbejdet hænger som en tordensky over hovederne på de landmænd, som er afhængige af at få høsten i hus. Det er vejret, der sætter dem på standby. Mælkeproducent Chresten Christensen, som driver Hoskjærgaard i Salling, kender fornemmelsen og har hørt om fænomenet "høst-panik."

- Jeg kender godt fornemmelsen af, at høsten fylder meget og at føle sig handlingslammet. Et trælst høstår giver en masse uro. Jeg prøver dog at ryste det af mig og lave noget andet, siger Chresten Christensen, der da også har nok at se til med kvægbruget med 150 malkekøer.  Selvom høsten i år er forløbet problemfrit mange steder i Danmark betegner han høsten i år som "rigtig træls."

Først i juli, hvor vejret var godt, var kornet på hans 140 hektar nemlig ikke modnet nok til at kunne tærskes.

Tømmesnegl køres af

I stedet har Chresten Christensen måttet vente med at høste til den sidste uge i august.

- Da tog vi et godt ryk.

Chresten Christensen lejer sin mejetærsker og prøver derfor at være ude i så god tid som muligt for at kunne booke sig ind. Men det er andre landmænd også, og derfor kan det være en stressfaktor ikke at være hundrede procent sikker på, om der er en maskine til rådighed, når vejret er til det.

Det kender de alt til hos Vinderup Maskinforetning. Her har direktør Jan Pedersen mange års erfaring med salg og servicering af maskiner.

- Man kan mærke, hvordan stressfaktoren stiger og små-panikken spreder sig, når der er meldt vand dagen efter. Antallet af skader og reparationer stiger. En typisk skade rammer tømmesneglen, som mange kører af, fordi de glemmer at klappe den ind. Der kan godt stå tre-fire maskiner og vente på at blive repareret sådan en dag, siger Jan Pedersen.

Han har dog ikke set en eneste af den type uheld i år.

- Jeg synes ikke, det har været så slemt i år sammenlignet med tidligere år. Vi dækker et stort område, og kornet er ikke modnet samtidigt. Derfor har det været en langtrukken høst og ikke så hektisk for os, siger Jan Pedersen.

Har betalt sine lærepenge

Chresten Christensen nåede i år ind i september, inden han blev færdig med at høste. Selvom han stopper op og tæller til 10 og generelt arbejder med at tackle de pressede situationer, synes han, det er ærgerligt, at høsten til tider fylder meget.

- Glæden ved at gøre tingene er mindre end at blive færdig med det, og det synes jeg, er synd for erhvervet. Jeg har ikke været landmand i så mange år, men har betalt de lærepenge, jeg skal betale, så nu prøver jeg at bevare roen. Helt generelt så mener jeg, at stress flytter fokus væk fra, hvor det burde være. Man skal kunne tackle at have vejret som med- og modspiller og arbejde med mange små deadlines, siger Chresten Christensen.

Kommentarer

Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb. Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.