Henrik Mortensen, formand for Danske Svineproducenter, kritiserer DR's fremstilling af svinebranchen i programmet 21 Søndag.

Antibiotika

Svine-formand kritiserer ensidigt mediebillede

Henrik Mortensen, formand for Danske Svineproducenter, langer ud efter DR-programmet 21 Søndag, som har lavet et kritisk indslag om antibiotikaforbrug i svinebranchen.

 

Danske Svineproducenter er trætte af konstant at få skylden for den stigende udvikling af resistente bakterier.

DR-programmet 21 Søndag bragte for nylig et indslag, der var kritisk over for svinebranchen og undlod at nævne, at branchen har indgået en frivillig aftale om at sløjfe brugen af den type antibiotika - cephalosporinerne - som er kritisk vigtige for behandling på sygehusene. Det får nu Henrik Mortensen, formand for Danske Svineproducenter, til at lange ud efter DR.

Landmænd ville ikke være med

Han peger på, at 21 Søndag - i stedet for at nævne den frivillige aftale - lagde vægt på, at to svineproducenter på opfordring af brancheorganisationen Danske Svineproducenter havde valgt ikke at stille op til interview.

- Når konventionelle svineproducenter vælger ikke at lukke Danmarks Radios journalist ind, skyldes det, at vi har meget dårlige erfaringer med at komme igennem med et nuanceret budskab i tv-stationens landsdækkende udsendelser, siger Henrik Mortensen og fortsætter:

- Aftenens udsendelse bekræfter meget godt den erfaring. Vi mener i hvert fald, at det var fuldstændig oplagt blot at nævne den frivillige aftale branchen netop havde indgået, men budskabet passede nok dårligt ind i programmets vinkel, siger formanden.

Nyheden "Svinebønder dropper problematisk antibiotika" er dog at finde på DR's hjemmeside dr.dk.


Kommentér artikel

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

J. Jensen
20. nov 2010 kl. 13:20

Det er da indlysende at store bedrifter får et problem med sygdomme og resistens. Forestil jer at vi tog 1000 nøgne mennesker som skulle sove, spise og skide det samme sted. Det er jo opskriften på at udevikle eksteremt farlige sygdomme, da de kan sprede sig uhæmmet og mutere. Tilsætter man så blandningen antibiotika, har man formlen på at kunne udvikle ekstremt farlige bakterier. Det planlægges at etablere besætninger med 6000 søer og 200.000 slagtesvin. Hvad sker der hvis der udvikles en antibiotikaresistent superbakterie i en sådan en besætning Henrik Mortensen? Har i en plan for det?

Henrik Mortensen
16. jun 2010 kl. 19:59

 

 

Kære Christina Kirstinesgaard

Du er meget velkommen til at kontakte os, du kan finde os på vores hjemmeside

Danskesvineproducenter.dk

Mvh  Henrik Mortensen

Christina Kirstinesgaard
16. jun 2010 kl. 09:50

Kære Henrik Mortensen

Vi er en gruppe, der vil lave en film om vores mad og industrilandbruget. Vi behandler især kvaliteten og dyrevelfærd.

Jeg er rigtig glad for, at du i denne debat skriver:

"Vi har intet at skjule, og intet der ikke kan tåle at blive vist frem".

Vil du derfor gerne henvise mig til nogle af jeres medlemmer, hvor vi kan optage nogle klip?

På forhånd tak.

mvh Christina

Joachim Plaetne...
15. jun 2010 kl. 22:46

Hej Henrik!

Jeg ved ikke, om jeg skal grine eller græde over, at din første association i vores lille diskussion om kommunikationsstrategi i den danske, konventionelle svinebranche går i retning af krig, død og våben.

På side ét i enhver lærerbog om kommunikation vil du kunne læse, at det sidste man skal gøre i en kritisk pressesag er at nægte at stille op og give sin version til kende. Den helt sikre måde, hvorpå du og ligesindede kan undgå at få de argumenter, som du her anfører og - må jeg formode - selv tror på gyldigheden af, bragt til torvs, er ved ikke at stille op.

Så jeg må bare endnu en gang konkludere, at jeres håndtering af sagen set ud fra en kommunikationsfaglig vurdering, er en ommer.

 

Joachim Plaetne...
15. jun 2010 kl. 22:25

Jeg kunne godt tænke mig at møde alle de mennesker, der giver dig stor anerkendelse for, hvad "vi i Danmark" gør for at begrænse brugen af antibiotika. Kurven er kun gået én vej og det er opad, så det må enten være mennesker, som lider af seriøse synsforstyrrelser, eller vis objektivitet i denne sammenhæng, der kan stilles store spørgsmålstegn ved. 

Kære Henrik Mortensen. Vil du helt oprigtigt fastholde, at dyr, der har behov for at blive behandlet med antibiotika tre gange i løbet af det halve år, de lever, er et eksempel til efterfølgelse på god dyrevelfærd?

Når en konventionel frilandsgris bliver behandlet 30 procent færre gange end en konventionel gris i et staldsystem, så kan jeg ikke se andre forklaringer end, at de store staldsystemer gør dyrene mere syge. Ejerne af begge grise har lige vilkår ifht. behandling med antibiotika.

Mht. din påstand om, at økologi og dyrevelfærd ikke har noget med hinanden at gøre, så er det vel ingen overraskelse, at vi på det punkt lodret uenige. Jeg er dog forholdsvis sikker på, at bortset fra den brøkdel af den danske befolkning, der er beskæftiget i samme type fødevareproduktion, som dig selv, er enige med mig - inklusiv de eksperter, du så sigende sætter i anførselstegn.

Henrik Mortensen
15. jun 2010 kl. 16:08

Hej Joachim
 
Jeg må konstatere, at økologi og dyrevelfærd ikke har meget med hinanden at gøre, når du skriver at ubehandlede syge dyr på markerne er helt ok.
 
Jeg er meget ked af dine populistiske udmeldinger om, at den konventionelle svineproduktion sætter folkesundheden på spil. Der er ingen dokumentation for den påstand – tværtimod er der dokumentation for, at dansk svinekød er et af de allersikreste valg du som forbruger kan foretage, når du køber svinekød. 
 
Bortset fra nogle ganske få danske ”eksperter”, møder jeg kun stor anerkendelse for den indsats vi i Danmark gør for at begrænse brugen af antibiotika ved netop at lede efter årsagerne til at grisene bliver syge.
 
Det er ingen kunst at undlade at behandle syge dyr, men det strider mod alle regler og normer for godt landmandskab. Intet tyder på, at økologiske svin bliver mindre syge end alle andre frilandssvin, de bliver blot nægtet den rette behandling. Det får du mig altså ikke til at råbe hurra for.

Joachim Plaetne...
15. jun 2010 kl. 14:01

Henrik Mortensen.

Det lyder som om, at du foretrækker at sætte folkesundheden på spil i sygdomsbehandlingen af 25 millioner slagtesvins produktionsapparatsforårsagede diarreproblemers hellige navn.

Hvad med at kigge på årsagen til, at grisene bliver syge og får brug for antibiotika, frem for kun at bekæmpe symtpomerne.

Jeg foregiver ikke, at økologisk svineproduktion ikke har sine udfordringer at slås med mht. dødelighed og sygdomsforebyggelse og behandling. Jeg kan bare se, at mens hver eneste, konventionelle slagtesvin (frilandsgrise undtaget) får tre doser antibiotika gennem deres korte liv (det er mere, end jeg har fået de seneste 20 år), så kan de økologiske nøjes med 0,2 doser og konventionelle frilandsgrise cirka to. Det siger for mig noget om, at produktionsapparatet i den traditionelle svineproduktion er en af årsagerne til problemet.

At det koster et par ubehandlede grise, som må klare diarreen med deres eget, stærke imunforsvar, er for mig at se langt at foretrække frem for, at mennesker ikke kan behandles for infektioner. 

Henrik Mortensen
15. jun 2010 kl. 12:58

Til pressechef i Økologisk Landsforening, Joachim Kjeldsen.
 
Tak for dine sikkert velmente, men håbløst naive råd.
 
Når man sælger våben, er det en fordel, at de har prædikatet afprøvet i kamp. Det gælder også pressestrategier.
 
Når historier bringes med det formål at skaffe kanalen seere og forskerne bevillinger, så er der ikke plads til nuancer. Tag for eksempel historien om de døde smågrise. Historien døde, da man fandt ud af, at der er mindst 25 % flere døde grise ved økologisk- og frilandssvineproduktion. Slagtefund på slagteriet var også interessant, indtil man fandt ud af, at økologiske svin har markant flere sygdomsbemærkninger for eksempel for indvoldsorm.
 
Hvorfor går I ikke ud og fortæller det? Hvorfor tager I ikke tyren ved hornene og fortæller, at I i jeres profitjagt undlader at behandle syge dyr, men i stedet lader dem lide for at se, om ikke de ved egen kraft kan bekæmpe sygdommen?
 
Hvis ikke man kan unde dyrene en ordentlig sygdomsbehandling, burde man hellere afstå fra at spise kød.
 
Jeg er enig i, at dialogen med omverdenen er ekstremt vigtigt. Men det er ikke udtryk for dialog at stille op som vaneforbryder i DR’s seneste udsendelse om dansk svineproduktions svinagtige gøren og laden.  
Vi har intet at skjule, og intet der ikke kan tåle at blive vist frem. Og vi kunne da godt have spildt en eftermiddag på at fortælle journalisten, at langt de fleste infektioner med multiresistente fødevarebårne bakterier, som er erhvervet i Danmark, skyldes importerede fødevarer, at rigtig mange af de smittetilfælde med resistente bakterier der registreres i Danmark viser sig at stamme fra udlandsrejser, og at den måde vi håndterer anvendelse af antibiotika og overvåger antibiotikaresistens i husdyrproduktionen i Danmark faktisk danner model for tilsvarende programmer verden over. Men det ville som sagt være spild af tid, for han kender alle disse fakta i forvejen. Ligesom omtalen af de frivillige aftaler branchen har indgået for at imødekomme omverdens bekymring, var oplysningerne aldrig blevet en del af udsendelsen.

Erik Jensen
15. jun 2010 kl. 08:57

Køb dansk

Joachim Plaetne...
14. jun 2010 kl. 11:54

Nu er det jo faktisk sådan, at den frivillige aftale blev indgået, efter at DR-jornalisten var begyndt at bore i problematikken. Man kan måske spørge sig selv, om det har været ren damage control fra branchens side, og hvis ja, så kan jeg sådan set godt forstå, at DR ikke vælger at bringe det.

Mht. at Danske Svineproducenter har opfordret medlemmer til ikke at stille op til interview, fordi man ikke mener, man kan komme igennem med en nuanceret forklaring, så må jeg bare sige, det er en kommunikationsmæssig brøler fuldstændig på linje med fodboldlandsholdets presseboykot efter sejren i Portugal. Man kunne have grebet lejligheden til at finde en konventionel svineproducent, der har styr på tingene og et lavt antibiotikaforbug (hvis de altså findes), og på den måde have vist vejen frem og samtidig taget udgangspunkt i, at det er det man arbejder hen i mod - til gavn for dyrene og ikke mindst folkesundheden.

Seneste nummer af FoodCulture skriver, at landmændenes selvopfattelse er, at deres erhverv har et imageproblem, og at det er de brodne kars skyld. Lukkethed og presseboykot ændrer ikke på det imageproblem - et positivt eksempel og en ægtfølt vilje til at reducere et gigantisk og folkesundhedstruende forbrug af antibiotika ville derimod have været et skridt i den rigtige retning. I stedet vælger man ikke at stille op, og derved kommer hele svinebranchen til at fremstå som ét stort borddent kar.

Det er kommunikationsmæssigt en "ommer" - og det er praksis med anvendelen af antibiotika i besætningerne i øvrigt også.

 

Indsend kommentar

Indtast dit navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Hvis du indtaster din e-mail får du besked når der er nye svar.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Skift til lyd CAPTCHA)
SPAM sikkerheden sikrer at uvedkomne ikke misbruger Maskinbladet.dk til at udsende reklame eller volapyk-tekst.
Skriv bogstaverne du ser i feltet til venstre; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

 

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke