På dette russiske anlæg, som er opført efter Skiolds koncept, præsteres i dag 34 fravænnede grise pr. årsso.

Succes med nøglefærdige projekter

Skiold A/S har stor succes i østlandene med nøglefærdige koncepter for svineproduktion efter dansk forbillede.

Det seneste bevis på, at konceptet virker, er et komplet anlæg nordøst for Moskva, hvor der allerede efter to og et halvt års virke var et produktionsresultat på 29 fravænnede grise pr. årsso, en tilvækst på 1086 gram fra 30 kg til slagt, en dødelighed på 10 procent fra fødsel til slagt - og nu kan produktionen fremvise et produktionsresultat på 34 grise pr. årsso.

Skiolds eventyr i Rusland startede så småt i 2005, hvor firmaet, der ellers har specialiseret sig inden for fodersystemer og møllerier samt klima- og ventilationsanlæg, udviklede en forretningsmodel, så man kunne imødekomme efterspørgslen efter nøglefærdige løsninger til projektering af svinefarme i Rusland.

- Grundlaget for Skiold hvilede på erfaringer samlet gennem flere års salg af mel- og fodermøller til de tidligere SNG lande, siger projektleder Henrik Voigt fra Skiold A/S.

Efter at have sået de første frø kom der nogle enkelte spirer frem i forskellige dele af Rusland, og i foråret 2006 tegnede Skiold International A/S den første kontrakt med en russisk kunde.

- Det var et full line produktionsanlæg til 2.500 søer, der skulle bygges af den største kødproducent i det centrale Sibirien, så vi kom pludselig meget lang øst på, siger Henrik Voigt, som har været med fra begyndelsen.

Anlæg spredt over stort område

Men det skulle vise sig, at Rusland var endnu større end først antaget. Inden projektet i Sibirien var færdigleveret, tegnede Skiold International endnu to kontrakter med Russiske kunder. Det ene er et full-line anlæg på 2.500 søer i multi-site med tilhørende fodermølle. Anlægget er placeret i Kaukasus regionen ved Sortehavet, og kunden er en af Ruslands største mineralvands og vodkaproducenter.

Det andet projekt er det omtalte projekt nordøst for Moskva i republikken Mari-El.

Skiold har således været således inden for de seneste par år været hovedentreprenør for svinestaldsprojekter fordelt over et enormt geografisk område i Rusland.

Krisen klinger af i Rusland

Som Henrik Voigt ser det, begyndte den globale krise cirka et år tidligere i Rusland end i Danmark. Det betyder sandsynligvis også, at situationen vender tidligere i Rusland end i Danmark. Og han mærker nu en øget efterspørgsel på projekter.

- Krisen klinger tydeligt af i Rusland. Der er igen afsat betragtelige puljer til etablering af svineproduktioner, siger Henrik Voigt. Han forventer således, at Skiold i løbet af 2010 vil øge sin afsætning af komplette projekter til det russiske marked.

Større markedsandele i udlandet

Og Skiold har da også en klar strategi om at få endnu større markedsandele på eksportmarkedet, end firmaet har i dag.

- Vi skal hele tiden have fem til seks projekter kørende sideløbende i Rusland. Det er et af de mest vanskelige markeder at operere i, og der skal meget volumen til, før det er rentabelt at kaste sig ud i noget der. Og det er ikke alle, der kan matche de udfordringer, siger Henrik Voigt.

Med de referencer Skiold allerede nu har i Rusland, forventer han, at Skiold nok skal blive inviteret med ved bordet, når de store ordrer fremover skal forhandles.

Strategien og forretningsmodellen brugt i Rusland viser sig også særdeles velegnet på andre markeder, hvor tendensen er store bedrifter.

Ud over Rusland har Skiold væsentlige aktiviteter i Ukraine, Hviderusland, Australien, Sydafrika og Irland og sidder naturligvis tungt på hele det skandinaviske marked.


Kommentarer

NB! Debatten på maskinbladet.dk er fri, men hold venligst en sober tone og undlad personangreb.
Gå efter bolden - ikke efter manden.
Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes af redaktionen.

Sergey Zdanov
6. jul 2010 kl. 14:12
Anonym bruger

Even if Skoild is building such equipment in Russia, there are much better producers of feed mill, like Buschhoff from Germany or Buhler from Switzerland.

Naboen
28. apr 2010 kl. 04:41
Anonym bruger

det er så den erfaring som der føres ud i verden fra dansk erhvervskiv og danske landmænd som bagefter selv må slås med mår den globale konkurangse kommer som en bummerang tilbage da må den lille fornuftige bonde jo igen bøje sig for de stores uagtpågiven på dyernes bekostning mu må de jo hilde for og presses noget mere i konkurangsens grimme ansigt og måske køres denhalve rige rundt for at blive aflivet udaset og stresset og det var så dette liv hvad tænker bonden på?

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h1> <h2> <h3> <p>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may quote other posts using [quote] tags.

Mere information om formateringsmuligheder

Mollom CAPTCHA (Afspil CAPTCHA som lyd)
Skriv bogstaverne du ser i feltet overnover; hvis du ikke kan læse dem, gem da formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der tages ikke højde for store bogstaver.

Tilmeld dig Maskinbladets nyhedsbrev

Få nyhederne direkte i din indbakke

Kommende arrangementer